szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A harmadik világ fejlődésének támogatására és a szegénység elleni küzdelem finanszírozására a kezdeményező Franciaország mellett további tizenkét ország vet ki idén a repülőjegyek árára szolidaritási illetéket.

A harmadik világot segítő, újfajta finanszírozásokról 93 ország részvételével tartott kétnapos párizsi konferenciát követően Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter bejelentette, hogy Brazília, Chile, Ciprus, Kongó, Elefántcsontpart, Jordánia, Luxembourg, Madagaszkár, Mauritius, Nicaragua, Norvégia és Nagy-Britannia csatlakozik a szolidaritási repülőjegy-illetékről szóló francia kezdeményezéshez -  tájékoztat a Liberation című francia napilap.

A francia légitársaságok tiltakozása ellenére Franciaország július 1-jén vezeti be az újfajta repülési adót, amely 1-től 40 euróig terjedhet a repülőút célvárosa és utazási osztálya szerint. Az intézkedés évi 200 millió eurós bevételt jelent a francia költségvetésnek. Az összeget elsősorban a harmadik világban évente hatmillió halálos áldozattal járó súlyos járványokra (AIDS, malária, tuberkulózis) fordítja Franciaország, kisebb részét pedig a 38 ország által a fejlődő világ gyógyszerellátásra létrehozott nemzetközi alapnak utalják át.

Az iparilag fejlett országok közül az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália nem vett részt a konferencián, amelyen 25 ország úgy döntött, hogy együtt gondolkodnak tovább a harmadik világot segítő  egyéb illetékek bevezetésén, például a fegyverkereskedelemben vagy a nemzetközi pénzügyi tranzakciókban.

Franciaország becslése szerint, ha a világon minden ország bevezetné az átlag ötdolláros repülőjegy-illetéket, az 10 milliárd eurós bevételt jelentene, amely a harmadik világ megsegítésére fordított jelenlegi összeg hatodát teszi ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Gazdaság

Rendkívüli illetéket vetnének ki a kínai cipőkre

Az Európai Bizottság várhatóan napokon belül meghozza dömpingellenes intézkedéseit a Kínából és Vietnamból származó bőr-sportcipők ügyében. A rendkívüli illeték nagysága kiszivárgott hírek szerint akár 20 százalék is lehet.

MTI Világ

Nemcsak az EU-n múlik, mi lesz a palesztinok segélyeivel

Az Európai Uniónak nincs monopolhelyzete a palesztinoknak szánt segélyek terén, azaz nem csak Brüsszel, de más fővárosok esetében is felvetődik, mi legyen ezzel a segélyezéssel a Hamász iszlám mozgalom választási győzelme után - közölte pénteken az EU-bizottság külügyi biztosának szóvivője.