szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bosznia-Hercegovina volt az Európa Tanács azon tagállama, amelyik elismerte, hogy terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) embereinek - vált ismertté szerdán Strasbourgban.

Az ET székhelyén nyilvánosságra hozták a tagállamok által a nemzetközi szervezetnek adott válaszokat abban a vizsgálatban, amely azt hivatott felderíteni, voltak-e titkos CIA-fogdák az ET-tagországokban, illetve igénybe vették-e terrorizmussal gyanúsított személyeket szállító CIA-repülőgépek a tagállamok légterét.

A bosnyák kormány az ET megkeresésére beismerte, hogy a boszniai rendőrség 2002 januárjában Szarajevó közelében átadott az amerikai hadseregnek hat algériai származású férfit, akik amerikai gyanú szerint az al-Kaida nemzetközi terroristahálózathoz tartoztak. Az észak-afrikaiakat azóta a kubai Guantánamo börtöntáborába szállították.

Terry Davis ET-főtitkár már április közepén sajtótájékoztatón közölte, hogy a szervezet egyik tagállama hivatalosan beismerte: terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át külföldi ügynököknek. Davis akkor úgy fogalmazott, az átadásra olyan módszerek alkalmazása mellett került sor, amelyek nem veszik figyelembe az Emberi Jogok Európai Egyezményének és az Európa Tanács más jogi intézményeinek a normáit.

A kérdéskör azóta áll a figyelem előterében, hogy a The Washington Post című amerikai lap tavaly november elején arról számolt be: a CIA titkos kelet-európai létesítményekben tartott fogva és hallgatott ki terrorizmussal gyanúsított személyeket, mindenekelőtt az al-Kaida feltételezett tagjait. Mivel a vádak és cáfolatok egyre nagyobb port kavartak, az emberi jogok tiszteletben tartása felett őrködő nemzetközi szervezet, az Európa Tanács november végén hivatalosan is vizsgálatot indított. A tagállamok február végéig meg is küldték reagálásukat, s bár egyik sem ismerte el, hogy szerepet játszottak volna ilyen akciókban, Davis akkor más országok mellett mindenekelőtt Lengyelországot, Boszniát, Olaszországot és Macedóniát bírálta hiányos válaszuk miatt.

Az ET-tagállamok ugyanakkor kevés kivételtől eltekintve elismerték: nincsenek megfelelő eszközeik ahhoz, hogy hatékonyan ellenőrizzék külföldi ügynökök országuk területén végzett tevékenységét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tizenkét év egy boszniai horvát parancsnoknak

Tizenkét éves börtönbüntetésre ítélte Hágában a Nemzetközi Törvényszék Ivica Rajicsot, az egykori boszniai horvát hadsereg egy kommandójának parancsnokát muzulmán civilek ellen 1993-ban elkövetett erőszakos cselekményekért.

MTI Világ

Románia visszautasítja a CIA-járatokról szóló ET-jelentést

Románia visszautasította szerdán az állítólagos titkos CIA-járatokról és -börtönökről szóló, aznap nyilvánosságra hozott európa tanácsi jelentés rá vonatkozó állításait, mondván, nincs bizonyíték arra, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség fogházakat tartott volna fönn az országban.

hvg.hu Világ

Mégis leszálltak a CIA-gépek Romániában?

A The Guardian brit napilap a mai, hivatalos nyilvánosságra hozatal előtt megszerezte a titkos CIA-börtönök ügyében alakult vizsgálóbizottság jelentését, amely állítja léteznek bizonyítékok arra nézve, hogy foglyokat szállító repülőgép(ek) szálltak le Romániában.