Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök szerdán Bécsben kijelentette, hogy szeretné bezárni a guantánamói fogolytábort, és szeretné hazaküldeni a foglyokat is, de a lefogottak egy része hidegvérű gyilkos, akit nem lehet az utcára engedni, mert az mások életét veszélyeztetné, és bíróság elé kell állítani őket.

George Bush szerdán Bécsben azon a sajtóértekezleten jelentette ki ezt, amelyen Wolfgang Schüssellel, az EU soros elnökségének tisztét betöltő Ausztria kancellárjával, valamint José Manuel Barrosóval, az EU bizottságának elnökével számolt be az uniós-amerikai csúcstalálkozóról. 

George Bush Guantanamó kapcsán elmondta a sajtótájékoztatón, hogy a táborból kétszáz embert már "hazaküldtek", jelenleg 400 foglyot őriznek. Az amerikai vezetés számára is teher a tábor problémája, szeretnék bezárni Guantanamót. Bush megérti az európai vezetők és polgárok aggályait de véleménye szerint a foglyok között olyanok is vannak, akik közönséges gyilkosok, akiket bíróság elé kell állítani. Jelenleg várják az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának állásfoglalását a lehetséges intézkedéseket illetően, de az USA elnöke felhívta a figyelmet: a foglyok szabadon bocsátásuk után emberéleteket veszélyeztethetnek.

Bush - aki európai népszerűségvesztésével kapcsolatban is kellemetlen kérdéseket kapott a Hofburgban tartott sajtóértekezleten - úgy magyarázta, hogy a szeptember 11-i merényletek Európa számára csak egy mozzanat volt, míg az amerikaiak számára "a gondolkodásmód megváltozását" jelentették, és utalt az iraki háború megindítására. Úgy fogalmazott: megérti, hogy sok ember elfelejtette a 2001-es merényleteket, de ő nem tartozik közéjük, és mindent megtesz honfitársainak a megvédése érdekében. Úgy magyarázta, megérti, hogy bizonyos döntések ellentmondásosnak tűnnek, de a döntéseket országa érdekeinek a védelmében hozta meg. Hozzáfűzte, hogy hisz a szabadság univerzális jellegében. Véleménye szerint az új iraki kormány sikeres lesz, és köszönetet mondott azért a támogatásért, amelyet az EU eddig nyújtott Irakban.

Bush megerősítette, hogy Washington kész tárgyalóasztalhoz ülni Irán képviselőivel, ha Teherán leállítja urándúsító tevékenységét. Túl hosszúnak nevezte azonban azt a várakozási időszakot, amíg Teherán augusztus 22-én választ ad a nagyhatalmak ajánlatára. Arra hivatkozott, hogy a június 6-án átadott javaslatokra hetek, nem pedig hónapok eltelte után várják a választ. Bush hangsúlyozta, Teheránnak meg kell értenie, az Egyesült Államok és az Európai Unió egységes abban, hogy Irán nem tehet szert atomfegyvergyártó-kapacitásra, mert az katasztrófa lenne. Wolfgang Schüssel kancellár szerint az iráni válaszra,a nyugati javaslatok elfogadására itt van a kellő időpont, és Teheránnak élnie kellene ezzel a lehetőséggel.

Az észak-koreai ballisztikus rakétakísérlet lehetőségével kapcsolatban az amerikai elnök figyelmeztette Phenjant, hogy tartania kell magát a nemzetközi megállapodásokhoz, amelyek tiltják az ilyen kísérleteket. Emlékeztetett arra, hogy Észak-Korea megállapodást kötött a rakétakísérletek szüneteltetéséről az Egyesült Államokkal, és Washington azt várja: Phenjan tartsa magát ehhez. Az elnök nem válaszolt arra kérdésre, hogy milyen ellenlépéseket tenne, ha Észak-Korea mégis rakétakísérletet hajtana végre. 

Az amerikai elnök méltatta azt a szerepet, amelyet az Európai Unió játszik a Balkán stabilizálásában. Hangsúlyozta, hogy ebben Ausztria lényeges feladatot tölt be, és az Egyesült Államok támogatja az EU céljait.

Wolfgang Schüssel kancellár nagyon termékenynek és pozitívnak értékelte a csúcstalálkozót. A Közel-Kelettel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a Hamász kormányának el kell fogadnia az útitervet, mert csak ennek alapján teremthető béke a térségben. José Manuel Barrosó, az EU bizottságának elnöke mindenekelőtt annak fontosságát emelte ki, hogy a csúcstalálkozó eredményeként stratégiai partneri együttműködés fog kibontakozni az energia kérdésében az Egyesült Államok és az Európai Unió között. 

(MTI/euractiv.hu)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A metrót és a vasútat is lezárják Bush látogatása miatt

Az amerikai elnök látogatása miatt szerdán az esti órákban, valamint csütörtökön délután egy-egy órára lezárják az utasforgalom elől a Kőbánya-Kispest állomáson a vasúti vágányokat és a metrót, illetve az autóbuszmegállókat összekötő személyi felüljárót - tájékoztatta a MÁV ZRt. az MTI-t.