szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svájc lakosainak fele idegenellenes, egynegyede antiszemita, minden huszadik pedig szélsőjobboldali - derül ki egy friss felmérésből, amely mindazonáltal toleránsnak találja az alpesi köztársaság lakosságát – írja az Inforádió honapja az MTI-re is hivatkozva.

Svájci polgár. Nem kétséges, hogy kit szeret
© AP
A genfi egyetem intézete által készített tanulmány négy nagy és több kisebb „töredékcsoportra” osztotta a megkérdezetteket. A legnépesebb (37 százalék) csoportba tartozó svájciak, akiket a szakemberek „relatív” jelzővel illettek, elutasítják az ember- és idegenellenes megnyilvánulásokat. Ezek az emberek műveltek, politikailag baloldaliak, többnyire fiatalok és városlakók.

Őket a konzervatív nacionalisták (23 százalék) követik. Felfogásuk, magatartásuk egyértelműen idegenellenes. Ők kevésbé műveltek, és aggodalommal tekintenek a jövőbe.

A „liberális vállalkozó” címkével ellátott harmadik csoport (16 százalék) tagjai szintén félnek az idegenektől, rendet és törvényességet sürgetnek, mérsékelten jobboldali beállítottságúak, és bíznak a piacgazdaság erőiben.

Végül a negyedik csoportba (9 százalék) sorolt svájciak, akiket a kutatók „zavarodott hagyományőrzőknek” neveznek, egyértelműen kisebbség- és idegenellenesek. Politikai nézeteik kuszák, félnek a jövőtől, a problémák megoldásának lehetőségét az erőszakban látják.

A szélsőjobboldali holdudvarba a svájci lakosság mintegy 3,8 százaléka sorolható, míg egynegyedük nem kedveli a zsidókat, amit a genfi szociológusok a náci korban a zsidóktól elrabolt arany körüli vitára vezetnek vissza.

A svájciak 90 százaléka elutasítja a szélsőjobboldali eszméket, 85 százalékuk szorgalmazza a rasszista uszítás törvény általi büntetését; 77 százalékuk azt szeretné, ha a kisebbségek jobban bekapcsolódnának az ország politika életébe, 55 százalékuk pedig síkraszáll a honosítási eljárás megkönnyítéséért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Száz éve járják Svájcot a postabuszok

Idén a svájci PostAuto különleges alkalmat ünnepelhet. Pont száz évvel ezelőtt indult az első postabusz Bernből Wohlenen és Detlingenen át Svájc középső részébe. Ma a vállalkozás évente több mint száz millió utast szállít, tízezer kilométeres vonalhálózattal és 2029 járművel Svájc vezető személyszállító cégei közé tartozik.

MTI Gazdaság

Még mindig „él” Lenin svájci számlája

Vlagyimir Iljics Leninnek a svájci emigrációból való hazatérése előtt, 1917. március 17-én 5 frankja volt egy zürichi bankban. Sietve kellett távoznia, ezért nem tudta elrendezni magánügyeit, a számlát nem zárta le, és a bank a svájci pénzintézetekre jellemző precizitással azóta is nyitva tartja.

MTI Gazdaság

Svájc egymilliárd frankot ad az új EU országoknak

Egymilliárd svájci frankkal (645 millió euróval) segíti Svájc az Európai Unió tíz új tagországának felzárkózását az uniós szinthez, ezen belül Magyarországra 130 millió frank (mintegy 93 millió euró) jut - jelentette be az Európai Bizottság.

Itthon

A magyar Dávid nekiment a svájci Góliátnak

Egy éve tüntet Zürichben saját lakókocsijában a Holcim (a világ vezető cement-, kavics és betongyártó vállalatainak egyike) székháza előtt Kálmán János, a Magyar Cement Kft. vezetője. A kft. még 1994 márciusában egy hat cégből álló konzorcium tagjaként vásárolta meg a Hejőcsabai Cement-és Mészmű Rt. (HCM) többségi tulajdonát. Ám a birtokba kerülést a HCM-ben a 33 százalékban tulajdonos Holcim megakadályozta. Perek indultak, de megoldás 11 éve nem született.

MTI Gazdaság

Svájc várja a magyar munkaerőt

Magasan képzett szakembereket vár Svájc Magyarországról. Az ország fokozatosan emeli az új EU-tagállamok polgárai számára kiadható kvótát.

MTI Világ

Ezer tonnával ettek több sajtot a svájciak

Fejenként 1974 dekagramm, azaz közel 20 kiló volt tavaly az egy főre jutó sajtfogyasztás Svájcban. A csecsemőket is beszámítva minden svájci naponta legalább 5 deka sajtot evett meg.