szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aggodalmat kelt Brüsszelben az új szlovák kormánykoalíció összetétele. Az Európai Parlament két legnagyobb párjának vezetői egymás után tették ilyen értelmű nyilatkozataikat, s diplomáciai körökből is hasonló véleményeket hallani.

Az Európai Néppárt, az Európai Parlament legerősebb frakciója részéről múlt pénteken Hans-Gert Pöttering, a képviselőcsoport vezetője, most hétfőn pedig Wilfried Martens, a párt elnöke tett bíráló nyilatkozatot. Pöttering a Szlovák Nemzeti Pártra utalva azt mondta: mélységesen megdöbbenti, hogy a legszélsőségesebb idegengyűlölő párt tagja lesz a következő kormánynak.
 
Martens kijelentette: megdöbbenti, hogy egy olyan párt, mint a Szlovák Nemzeti Párt, a maga idegengyűlölő nézeteivel és az etnikai kisebbségekkel szembeni ellenségességével koalíciós partner lesz az új szlovák kormányban. A Martens-nyilatkozat egyben a kormánykoalíció két másik tagját is bírálta: a Rober Fico vezette, a parlamenti választásokon győzelmet aratott szociáldemokratákat, a Smert populistának, a harmadik koalíciós partnert, a HZDS-t pedig "önkényuralmi magatartásúnak" minősítette.
 
Az Európai Néppárt vezetőinek nyilatkozatánál is érdekesebb - mert nem az "ellenfél" konzervatívoktól, hanem a Smerrel azonos tábortól, a baloldaltól jön -  Poul Nyrup Rasmussennek, az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) elnökének állásfoglalása. Ő már múlt csütörtökön levelet küldött Ficónak, aggodalmait jelezve a tervezett koalícióval kapcsolatban. Rasmussen úgy vélte, hogy miközben Szlovákiában "kívánatos és szükséges a szociáldemokrata vezetésű kormány", a koalíció összeállítása emberi jogi, mindenekelőtt a kisebbségek jogait érintő aggodalmakat vet fel, emellett kétségessé teszi a demokrácia, az EU és az európai értékek melletti elkötelezettséget is.
 
A szlovák ügyben nyilatkozó - magukat megnevezni nem kívánó - brüsszeli diplomaták részben szintén a kisebbségi kérdések miatt aggódnak, részben pedig a gazdasági reformok lelassulásától tartanak. Mint szavaikból kiderült, Szlovákia elvesztheti eddigi, élenjáró reformeri státusát, s a gazdasági "fellazulás" miatt a jelenlegi céldátumnál, 2009-nél későbbre halasztódhat az euró bevezetése.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kormányoznának a szlovák kereszténydemokraták

Váratlan fordulat állt elő szerdán délután a szlovák kormányalakítást célzó tárgyalások folyamatában, mert a kereszténydemokraták bejelentették: mégis készek tárgyalni a kormányalakításra jogosult Smer-SD-ből és a Magyar Koalíció Pártjából (MKP) felállítandó koalícióról. Félő azonban, hogy elkéstek.

MTI Világ

Szlovákia: a magyarok kimaradtak, Meciar bekerült a kormányba

Kimarad a Magyar Koalíció Pártja az új szlovák kormányból, mert a választásokon győztes szociáldemokrata Smer elnöke, Robert Fico szerdán este bejelentette: a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a Vladimír Meciar nevével jegyzett Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal (LS-HZDS) alakít kormányt.

MTI Világ

Szlovákia választások után, válaszút előtt

Rendhagyó helyzet alakult ki a szombaton lezajlott előre hozott választás nyomán vasárnapra Szlovákiában: az ország a választás után került igazán válaszút elé, mert csak ezek után dől el, hogy tovább megy-e a reformok útján, vagy a másik, a reformellenes úton indul el.

MTI Gazdaság

Leminősíthetik Szlovákiát, ha eltér a reformoktól

Szlovákia leminősítését helyezte kilátásba a Standard & Poor's arra az esetre, ha a választások után alakuló új kormány visszalép az eddigi reformoktól, vagy halasztja az euróövezeti csatlakozást. Más londoni elemzői vélemények szerint nem valószínű "tisztán populista" kormány megalakulása szomszédunkban.

MTI Világ

Harminc százalékkal nyert a Smer Szlovákiában

A szavazatok 29, 14 százalékának megszerzésével a Robert Fico vezette Irány - szociáldemokrácia (Smer-SD) nevű ellenzéki párt lett a győztese a szombaton tartott előrehozott szlovákiai választásoknak.

MTI Világ

Véget ért a szavazás Szlovákiában

Este 10 órakor bezártak a választóhelyiségek Szlovákiában, ahol egynapos előrehozott választás dönthetett arról, hogy az induló 21 párt közül melyiket juttatja a kormányalakítási pozícióba, illetve a négy évre választandó parlament széksoraiba.