szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Donald Tusk lengyel kormányfő bejelentette csütörtökön, hogy megszületett a megállapodás az amerikai hadászati rakétapajzs egy részének Lengyelországba telepítéséről.

Az oroszok megsértődtek

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter lemondta szeptemberre beütemezett varsói látogatását - jelentette be Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter röviddel azután, hogy csütörtökön este aláírták a megállapodást az amerikai hadászati rakétapajzs egy részének Lengyelországba telepítéséről.  Moszkvában ugyanakkor a parlament külügyi bizottságának az elnöke adott nyilatkozatot arról, hogy ezután "valóban növekedni fog a feszültség" Oroszország és az Egyesült Államok között. A telepítés Oroszországot veszi célba - állította Konsztantyin Koszacsov.

"Megállapodásra jutottunk az Egyesült Államokkal a pajzsról... Legfontosabb kérésünket, a Patriotok jelenlétét (amelyek kifejezetten Lengyelország védelmét szolgálnák - a szerk. megj.) elfogadták az amerikaiak" - mondta a miniszterelnök a televízióban. A felek képviselői az esti órákban parafálták az egyezményt. Lengyel részéről Adrzej Kremer külügyminiszter-helyettes, amerikai részről John Rood küldöttségvezető helyezte el kézjegyét a dokumentumon. A megállapodást még jóvá kell hagynia a lengyel parlamentnek is.

Korábban nyilatkozó források azt mondták, hogy az Egyesült Államok fokozott katonai együttműködést ígért Varsónak a fegyverek befogadásáért. A megállapodás része lesz egy amerikai nyilatkozat, amely szerint az Egyesül Államok katonai téren együttműködik Lengyelországgal, ha fenyegetés éri harmadik ország részéről. Washington azt a lengyel kérést is elfogadta, hogy bizonyos számú, Patriot típusú légtérvédelmi rendszert küldjön Lengyelországba.

Az Egyesült Államok 2012-ig tíz elfogó rakétát telepít Lengyelországba, amelyek képesek lelőni nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat is. A rendszert egy óriási, Csehországban felépülő radar egészíti ki. Prága július 8-án írta alá erről a szerződést.

Az amerikai terv Moszkva élénk tiltakozását váltotta ki, amely ellene irányuló fenyegetésnek tekinti az elfogó rakétákat. A lengyel-amerikai szerződés közel két évi kemény tárgyalás eredménye, és nem független a Grúzia körül kialakult nemzetközi feszültségtől. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán azt mondta, hogy "a nemzetközi feszültség növekedése erősítette Varsó tárgyalási pozícióját", mivel rámutatott, hogy "a biztonsági garanciák még fontosabbak, mint eddig".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Putyin meglepte rakétavédelmi javaslatával Busht

Vlagyimir Putyin igencsak meglepte George Busht azzal, hogy új, módosított javaslatot tett egy közös európai rakétavédelmi rendszer létrehozására - a vezető keddi amerikai lapok ezt emelték ki az orosz és az amerikai elnök kétnapos találkozójáról szóló tudósításaikban.

MTI Világ

Új rakétavédelmi rendszert telepített Japánba az USA

Az amerikai hadsereg - most első ízben - mobil rakétafelderítő rendszert telepített pénteken Japánba, hogy megvédje a távol-keleti országot egy esetleges észak-koreai rakétatámadással szemben - jelentette be a japán védelmi minisztérium.

MTI Itthon

A rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Gyurcsánnyal Topolánek

Csehországnak joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódásról, ugyanakkor Prága nemcsak NATO-partnereivel, hanem Oroszországgal is konzultál a kérdésről. Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel.

MTI Világ

Gyurcsány az amerikai rakétavédelmi törekvésekről

Csehországnak joga van bekapcsolódni az amerikai rakétavédelmi pajzs kiépítésébe, de szükség lenne arra, hogy ezt a problémát a NATO és a NATO-Oroszország Tanács is megvitassa – jelentette ki Gyurcsány Ferenc abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a magyar miniszterelnökkel a legolvasottabb cseh napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes.

MTI Itthon

Tízből hat magyar ellenezne egy rakétavédelmi rendszert

A magyar lakosság harminc százaléka határozottan ellenezné, hogy Magyarországra rakétavédelmi rendszert telepítsenek; hasonló adatokat mértek Szlovákiában és Lengyelországban is - derül ki a TÁRKI és Central European Opinion Research Group (CEORG) júliusban végzett kutatásából.