szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol Nyrt.-hez és az OMV osztrák olajipari vállalathoz kötődő lobbi, illetve a vajdasági Magyar Koalíció meg akarja akadályozni az orosz-szerb kormányközi energia-megállapodás megvalósulását – állítja egy orosz lapnak nyilatkozva Nenad Popovic, az ellenzéki Szerbiai Demokrata Párt gazdasági tanácsának vezetője.

A Vremja Novosztyej című moszkvai lap internetes kiadásában hétfőn megjelent interjúban Popovic azt mondja, hogy az Oroszországgal kötött energia-megállapodás ügye még folytatódik, s a dokumentum sorsa csak az év végére dől el végérvényesen. Bár a szerb parlament a múlt héten már ratifikálta a megállapodást, szerinte az ellen a Cvetkovic-kormány egyes minisztereinél „sokkal nagyobb erők dolgoznak”, s néhány lobbicsoport próbálja meghiúsítani az együttműködést.

„Tágabb értelemben az orosz-szerb együttműködés meghiúsításával most tevékenyen próbálkozik néhány lobbi. A legnagyobb és legveszélyesebb közülük két, uniós tagállam olaj- és gázipari nagyvállalatával van kapcsolatban” – mondja Popovic, a lapszerkesztőség pedig zárójelben megjegyzi, hogy a magyar Mol-ról és az osztrák OMV-ről van szó.

A Vojislav Kostunica volt miniszterelnök pártjának főbizottságához tartozó politikus szerint az említett két cég jelenleg monopolhelyzetben van a szerb piacon, és nem kíván konkurenciát az orosz Gazprom részéről. Már vannak saját olajfeldolgozó kapacitásaik Szerbiában, és készek megemelt áron megvenni a keretmegállapodásban szereplő szerbiai olajipari vállalatot, a NIS-t csak azért, hogy elzárják az utat a Gazprom előtt – állítja Popovic, aki szerint az előállt helyzetet sajnos nem mindenki érti a szerb kormányban.

A szerb parlament szeptember 9-én ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely előirányozza, hogy Oroszország Szerbián keresztül vezeti a Nyugat-Európába tartó, Déli Áramlat nevű gázvezetéket, s a bánáti Udvarnokon (Banatski Dvor) megépít egy gáztározót. Cserébe az orosz állami gázóriás, a Gazprom leányvállalata, a Gazpromnyeft 400 millió euró készpénzért, és 2012 végéig vállalt 500 millió eurós fejlesztésért megkapja a NIS 51 százalékos tulajdonrészét.

A NIS ára azonban nem tekinthető még véglegesnek, ugyanis az energia-megállapodás csak az 51 százalékos tulajdonrész eladásáról szól, a készpénzből és a cég fejlesztésére vállalt kötelezettségekből összetevődő árat egy kiegészítő jegyzőkönyv tartalmazza, amelyről egyelőre nem szavazott a szerbiai parlament, de a 900 milliós összeget Szerbiában már az egyezmény aláírásakor is sokan alacsonynak tartották Belgrádban.

Nenad Popovic szerint a parlamenti vita során az orosz-szerb energiaegyezmény legfőbb ellenlábasainak a Magyar Koalíció képviselői bizonyultak, akik a Vajdaság autonóm tartományt képviselik, ahol a NIS központja is található (Újvidéken). Popovic szerint azokat a magyar vezetőket, akik megfogalmazása szerint „már bejelentették szándékukat a koszovói mintára történő különválásra”, most páni félelemmel tölti el az a lehetőség, hogy a Gazpromnyeft megvásárolja a szerb vállalatot, hiszen akkor a NIS infrastrukturális egységet alkotna a tervbe vett Déli Áramlat vezetékkel.

„Ezután a magyar szeparatisták terveire keresztet lehetne vetni: sem Szerbia, sem Oroszország, sem az EU nem engedi meg nekik, hogy veszélyeztessék Európa energiabiztonságát” – mondja az ellenzéki vezető.

Végül még egy harmadik lobbit is említ, szerbiai politikai erőket, amelyeknek szerinte az a szándéka, hogy elodázzák Szerbia csatlakozását az EU-hoz és a lehető legjobban meggyöngítsék Szerbiát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Gazprom célba vette Szerbiát

Szerdai belgrádi sajtóbeszámolók szerint az orosz Gazprom stratégiai célpontnak szemelte ki Szerbiát, s - a belgrádi vezetők készséges támogatásával - hozzáfogott, hogy erősen megvesse ott a lábát.

MTI Gazdaság

Lehet, hogy Szerbián keresztül halad a Kék Áramlat

Lehetséges, hogy mégis Szerbián keresztül halad majd az Oroszországot Nyugat-Európával összekötő, Kék Áramlat nevű gázvezeték, s akkor bizonytalanná válik, hogy mi lesz a stratégiai jelentőségű ellátó vonal magyarországi szakaszával.

MTI Gazdaság

Az oroszok megvetették lábukat a szerb energiaágazatban

A szerb parlament kedden ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely körül változatlanul rengeteg a bizonytalanság. Még nem tudni a Déli Áramlat pontos nyomvonalát és a NIS állami olajipari konszern értékesítésre felajánlott pakettjének végső árát sem. Csak az a biztos, hogy az oroszok megvetették a lábukat a szerb energetikai szektorban.

MTI/hvg.hu Autó

Szerbia felé kacsint a Volkswagen

A német Volkswagen járműgyártó üzemet szeretne Szerbiában - értesült a Handelsblatt című német üzleti lap, mely szerint ehhez esetleg a kragujevaci Zastava autógyár kapacitásait szerezné meg a Volkswagen. A Zastava szerepel a szerb kormány privatizációs terveiben, a gyártó iránt érdeklődik a General Motors, a Ford, a Fiat, sőt az indiai Tata és a kínai FAW vállalat is.