szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kudarcba fulladhat a 2009 első felében esedékes cseh EU-elnökség a csehországi belpolitikai helyzet miatt - mondta Hamberger Judit, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.

Technikailag nagyjából felkészültek a csehek, de a belpolitikai instabilitás miatt megvan az esély arra, hogy megbénul az EU-elnökségük, mint ahogy arra is, hogy kormányválság alakul ki és előre hozott választásokat tartanak az elnökség idején - mondta Hamberger Judit.

Csehországban már több cikluson át nagyon szoros a kormány és az ellenzék mandátumainak aránya a parlamentben. Az elmúlt tizenöt évben többször volt már példa kisebbségi kormányzásra is - tette hozzá.

Mint rámutatott, az ellenzéki szociáldemokraták keményen támadják a jobboldali kormányt, minden eszközzel arra törekednek, hogy instabil helyzetet teremtsenek, ez pedig egyáltalán nem kedvez az EU-elnökség lebonyolításának. Jirí Paroubek, a szociáldemokraták elnökének politikai szándéka valószínűleg 2009 első félévében is az lesz, hogy teljesen alkalmatlanná tegye a jobboldali kormányt az uniós ügyek intézésére - hangsúlyozta Hamberger Judit.

Ráadásul a cseh kommunista párt is rendkívül erős és rendkívül keményen bírálja az uniót - tette hozzá.

Mint mondta, az sem segít a helyzeten, hogy a cseh államfő is sokszor tesz euroszkeptikus megjegyzéseket. Véleménye szerint biztos, hogy Václav Klaus az elnökség idején is ostorozni fogja az Európai Uniót, ez pedig nagyban ronthatja az ország megítélését.

A kialakult helyzetben a kabinet a fontosabb kérdések eldöntését valószínűleg igyekszik majd későbbre halasztani, de "akár az ellenzékieket is hajlandó lehet lefizetni azért", hogy fél évig "csendben maradjanak" - mutatott rá a szakértő.

Hamberger Judit szerint egyelőre még nem kezelik reális lehetőségként a csehek azt, hogy elveszik tőlük az elnökséget, most még csak felháborodást hallani Csehországból.

Ha mégis elvennék az elnökséget Csehországtól, az egyértelműen azzal járna, hogy megerősödne az unióellenes szélsőbaloldal - tette hozzá.

Legutóbb szerdán az Európai Parlamentben vonták nyíltan kétségbe Csehország alkalmasságát arra, hogy január elsején átvegye az Európai Unió soros elnökségét.

Ingo Friedrich német EP-képviselő felszólalásában azt mondta, hogy a prágai vezetésnek háttérbe kellene szorítania belpolitikai csatározásait, hogy el tudja látni a közelgő soros EU-elnökségi feladatait. Ellenkező esetben Csehországnak fel kellene kérnie az elnökségi sorban utána következő Svédországot, hogy vegye át tőle az elnöki teendőket - tette hozzá a Keresztényszociális Unió politikusa.

A lehetőségek között az is felmerült, hogy a soros francia elnökséget hosszabbítanák meg a cseh elnökség kárára. A cseh kormányfőhelyettes erre reagálva kiemelte, hogy ezek elképzelések alaptalanok, jogilag és politikailag nem korrektek. Csehország teljes mértékben fel van készülve arra, hogy az uniós elnöki szerepet január 1-jétől betöltse - hangsúlyozta Alexander Vondra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Milyen lesz a magyar EU-elnökség programja?

Ötpárti konszenzussal formálódik a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökség programja. Van azonban még idő az összeveszésre. A magyar program tartalmát illetően a pártkonszenzus egyelőre működni látszik, ami persze azért sem óriási tett, mert az önállóskodás tere szűk, a feladatok zöme az EU hosszú távú céljaiból szinte automatikusan adódik.