szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újságírók rendszeres megfigyelését ismerte el a német hírszerzés (BND) vezetője.

Ernst Uhrlau egy pénteken megjelent lapinterjúban megerősítette azokat a német parlament által is vizsgált információkat, amelyek szerint a BND jogellenesen újságírókat figyeltetett meg, illetve kémkedett utánuk.
Állítása szerint mindez még 2005 végén - hivatalba lépése előtt - történt, de a megfigyeléseket azonnal betiltotta, amint elfoglalta posztját.

Uhrlau előző nap a Bundestag ellenőrző bizottsága előtt is beismerte az elsősorban 2000 és 2005 között történteket, utalva arra, hogy hivatala annak idején mindenekelőtt a megfigyelt újságírók szakmai munkájára, illetve magánéletére kiterjedően gyűjtött adatokat. Elismerte azt is, hogy a hírszerzés egyes szerkesztőségekben "beépített emberekkel" is rendelkezett, akik közreműködtek a kollégák "ellenőrzésében".

Az interjúban a BND vezetője azt hangoztatta, hogy a korábbi intézkedés tulajdonképpen a hírszerzési tevékenység biztonságának megszilárdítását célozta. Azaz - mint állította - mindezzel azt kívánták megakadályozni, hogy a hivatal saját köreiből "illegális információk" kerüljenek a sajtóhoz. Ő maga viszont úgy ítélte meg, hogy az újságírók információs forrásai utáni kutatás jogellenes, ezért az addigi "gyakorlatot" leállíttatta.

A bizottsági vizsgálat során a BND vezetője azt ugyanakkor cáfolta, hogy az újságírók telefonbeszélgetéseit is lehallgatták volna. Elutasította azt a vádat is, hogy hivatala - már az ő idejében - akadályozta volna azt a vizsgálatot, amelyet a Bundestag évekkel ezelőtt indított az akkoriban már kiszivárgott ügy felderítésére. Azt állította, hogy minden szükséges dokumentumot az ellenőrzést végző hatósági személyek rendelkezésére bocsátottak.

Értesülések szerint a BND annak idején több, mind az írott sajtó, mind az elektronikus média területén dolgozó újságírót is megfigyeltetett. Az ügyben indított újabb parlamenti vizsgálat még tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Teljes városok megfigyelésére alkalmas kamerát fejleszt a Sony

Városok megfigyelésére alkalmas műholdas kamerát fejleszt karöltve a Sony és az Alabamai Egyetem. A repülőgépre is szerelhető gigapixeles felbontású találmánnyal akár egy teljes várost is meg lehet figyelni, eddig szokatlan aprólékossággal, derül ki a New Scientist híradásából.

Itthon

Megfigyelési ügy: kutakodhatunk-e mások magánéletében?

Elfogadhatatlannak tartja az igazságügyi és rendészeti miniszter, hogy bárki mások magánéletében kutakodjon – Draskovics Tibor ezt a múlt héten kirobbant megfigyelési ügy kapcsán mondta. Valójában azonban a magánnyomozó cégek eddig is kutakodhattak, hiszen ez része a munkájuknak. Így akár a célszemély szexuális életére vonatkozóan is szerezhetnek információkat. A kérdés csak az, milyen módszerekkel teszik ezt, illetve mit kezdenek az megszerzett adatokkal.

MTI Itthon

NNI-s rendőr a megfigyelési ügyben?

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egy-egy munkatársa érintett az UD Zrt.-ügyben - tudta meg a Népszabadság.

MTI Itthon

Van-e gyanúsított a megfigyelési ügyben?

Meghosszabbította a Budai Központi Kerületi Bíróság egy gyanúsított előzetes letartóztatását az UD Zrt. ügyében - ez derül ki egy, a házkutatásokkal kapcsolatos bírósági végzésből, amelyről a cég vezetőjének jogi képviselője adott tájékoztatást. Futó Barnabás szerint azonban - és ezt Nemzeti Nyomozó Iroda és a Központi Nyomozó Főügyészség is megerősítette - nincs gyanúsított a céghez kapcsolódó eljárásokban.

MTI Itthon

Megfigyelési ügy: rendőrök ellen nyomoz az ügyészség

Hivatali visszaélés bűntette miatt rendelt el nyomozást rendőrök ellen a Budapesti Nyomozó Ügyészség pénteken az adatgyűjtési üggyel összefüggésben - közölte a Fővárosi Főügyészség. Két dolgozó állítólag iratokat juttatott ki a rendőrségről.

Prizma

Megfigyeléshívők

Miközben a Kádár-sír meggyalázása kapcsán élénk vita bontakozott ki arról, működtethető-e köztemetőben biztonsági...