szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felmentette az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszéke Milan Milutinovics egykori szerb elnököt a Koszovóban a múlt évtized végén elkövetett háborús bűnök vádja alól csütörtökön.

A többi vádlott közül Nikola Sainovics volt kormányfő-helyettest 22 év, Dragoljub Ojdanics volt vezérkari főnököt 15 év, Nebojsza Pavkovics katonai tábornokot 22 év, Vladimir Lazarevics tábornokot 15 év, Steren Lukics rendőrtábornokot pedig 22 év börtönbüntetésre ítélte a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék.

Mindannyiukat a koszovói albánok 1999-es üldözéséért tették felelőssé egy közös megfélemlítési és erőszakkampány irányítóiként. A kampányba az ítélet szerint "jelentős állami erőket" vontak be.

A műveletek célja az ügyészek szerint egyértelműen az volt, hogy a főként albánok lakta tartomány etnikai összetételét megváltoztassák. Becslések szerint csak március vége és június között legalább 700 ezer albánt üldöztek el Koszovóból - szögezte le Iaian Bonomy bíró az ítélet hágai felolvasásakor.

A vádpontok között polgári személyek meggyilkolása, nemi erőszak, erőszakos kitelepítés, települések módszeres lövetése is szerepelt. Rámutattak a bírák, hogy az 1998-as egyezmény megszegésével, továbbá a koszovói szerbek fel- és az albánok lefegyverzésével a jugoszláv központi szervek már előkészítették a műveleteket.

Ez volt az első érdemi ítélet a Koszovóban a múlt évtized második felében elkövetett bűnök ügyében. A törvényszéki ügyészek szerint ezekért a fő felelősség Szlobodan Milosevics egykori jugoszláv államfőt terhelte - ő azonban három évvel ezelőtt elhunyt hágai börtönében, még mielőtt igazságot szolgáltathattak volna ellene.

Milutinovics, aki 1998 és 2002 között vezette Szerbiát, azonnal elhagyhatja hágai börtönét. A bírák szerint nem bizonyított, hogy jelentős mértékben hozzájárult volna a koszovói művelethez, illetve tényleges ellenőrzése lett volna a katonai és rendőri akciók fölött. Mindezek irányítása Milosevics kezében összpontosult - derül ki az ítéletből.

A jelenleg 66 éves szerb elnök maga is azzal védekezett, hogy csak szűk hatásköre volt. Az elítéltek büntetéséből levonják a hágai őrizetben eddig eltöltött időt. Mindannyian önként álltak a hágai bírák elé.

Ez volt a törvényszék eddigi egyik legbonyolultabb eljárása. 2006 nyarától tavaly augusztusig tartott a per, ezalatt 235 tanút hallgattak meg, és négyezernél több bizonyítékot vizsgáltak meg.

Az említetteken kívül a törvényszék még két korábbi szerb felelőst helyezett vád alá a koszovói bűnökért. Vlajko Sztojiljkovics rendőrfőnök azonban hét évvel ezelőtt öngyilkosságot követett el, míg Vlasztimir Gyorgyevics volt belügyminiszter-helyettes ellen nemrégiben kezdődött meg egy külön eljárás Hágában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tadics: megbékélést, de igazságosabb hágai ítélkezést

A hágai Nemzetközi Törvényszékkel való teljes együttműködést hirdetett, ugyanakkor igazságosabb ítélkezésre szólította fel a testületet Boris Tadics szerb államfő a boszniai Srebrenicában végrehajtott vérengzés 13. évfordulóján.

MTI Világ

Belgrád komolyan bírálja a hágai Nemzetközi Törvényszéket

A hágai Nemzetközi Törvényszék ítélkezési gyakorlatát bírálta Sznezsana Malovics szerb igazságügyi miniszter, de határozottan kijelentette, hogy Belgrád továbbra is együtt kíván működni a délszláv háborúk bűnöseinek felelősségrevonására alakult testülettel.