szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt heti winnendeni ámokfutó merénylet áldozataira emlékezett szombaton Németország. A központi gyászszertartást Horst Köhler államfő és Angela Merkel kancellár részvételével a baden-württembergi kisvárosban tartották.

Pontosan 11 órakor  a tartományban több ezer harang szólalt meg a 15 áldozat emlékére, s a gyász jeleként szerte az országban félárbocra eresztették a zászlókat. A gyászszertartásra a tartományból és az egész országból több tízezren érkeztek a Stuttgart melletti városba.

A merényletet az elmúlt hét szerdáján követte el Winnenden Alberville nevű középiskolájában egy 17 éves volt diák, aki előbb 9 diákkal és 3 tanárral, majd menekülés közben további 3 személlyel, végül önmagával is végzett.

A gyászszertartás a hozzátartozók és az albertvillei középiskola diákjainak jelenlétében ökumenikus istentisztelettel kezdődött a winnendeni Karl Borroma:us templomban. A szertartás keretében egyenként olvasták fel a 15 áldozat nevét, s valamennyiük emlékére a templom oltárán egy-egy gyertyát gyújtottak, s egy sárga rózsát helyeztek el.

Horst Köhler államfő beszédében külön is megemlékezett minden áldozatról, részvétét nyilvánítva a hozzátartozóknak és barátoknak. Az elnök - több alkalommal is  könnyeivel küszködve - utalt arra, hogy a szörnyű merényletet követően sem Winnendenben, sem a tartományban, de az egész országban sem lesz minden olyan, amilyen eddig volt. Köhler elismerte, hogy az állam tanácstalanul és  szorongva áll a történtekkel szemben, amelyek bizonyították az emberi élet és a biztonság törékenységét.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy éppen  ezekben időkben a kölcsönös segítségnyújtás, a szolidaritás ad erőt és vigaszt, s úgy értékelte, hogy az ország ebből a szempontból az elmúlt napokban  jól vizsgázott. Az államfő az egymáson való segítés, az egymásra való odafigyelés, egymás meghallgatásának szükségességét hangsúlyozta.

Az államfő rámutatott arra is, hogy az államnak minden tőle telhetőt meg kell tennie a gyermekek, a fiatalok védelme érdekében, hangoztatta ugyanakkor, hogy ez egyben az egyének felelőssége is. Utalt egyebek között az erőszakot szító filmek, videók és számítógépes játékok veszélyességére, rámutatva arra, hogy ezekkel kapcsolatban „megálljt” kell parancsolni.

Az államfő köszönetet mondott a rendőröknek, az önkéntes segítőknek, az orvosoknak,  a tanároknak, a diákoknak, s mindazoknak, akik segítettek az elmúlt heti merénylet „feldolgozásában”. Legfőbb üzenete ugyanakkor az volt, hogy nem elegendő az emlékezés, hanem a történtekből le kell vonni a szükséges következtetéseket. 

A gyászszertartáson a diákok a „Van egy álmom” (Ich habe einen Traum) feliratú trikóban jelentek meg. Az amerikai polgárjogi harcos, Martin Luther King híres mondatával azt kívánták jelezni, hogy az álmok, a remények a gyilkos merénylet után sem halnak meg, s az élet visszatér a normális kerékvágásba. A szertartást számos televíziós állomás élőben közvetítette, Baden-Württemberg tartomány több városában pedig az emberek hatalmas kivetítők előtt követhették azt. A központi gyászszertartást követően Köhler államfő és Merkel kancellár külön is találkozott az áldozatok hozzátartozóival.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mészárlás az iskolában: Winnenden továbbra is sokkban van

Továbbra sincs tanítás abban a winnendeni középiskolában, amelyben egy 17 éves volt diák múlt szerdán kilenc diáktársát és három tanárát gyilkolta meg. A vérfürdőnek összesen tizenhat halálos áldozata volt, mert Tim Kretschmer három járókelőt is megölt, majd önmagával végzett.

MTI Világ

Winnendeni vérfürdő: országos gyász és döbbenetes részletek

Országos gyásznap keretében emlékeznek csütörtökön Németországban a winnendeni ámokfutó áldozataira. Közben megdöbbentő részletek láttak napvilágot a tettesről. A 17 éves Tim Kretschmer korábban pszichiátriai kezelés alatt állt, s közvetlenül a vérfürdő előtt az interneten jelezte, mire készül.

MTI Világ

Kérdőjelek és viták a winnendeni tragédia után

Egyre több a kérdőjel az elmúlt heti, összesen 16 halálos áldozatot követelő winnendeni katasztrófa után. Szakértők szerint mindez azt valószínűsíti, hogy a rendőrség a szerdán elkövetett ámokfutó merénylet nyomozása során - eddig legalábbis - egyáltalán nem állt a helyzet magaslatán.