Bombázás alatt Belgrád - képgaléria

Tíz éve, 1999. március 24-én indított légicsapásokat a NATO Jugoszlávia ellen. Az észak-atlanti katonai szervezet történelmében ez volt a második legnagyobb hadművelet.

  • hvg.hu hvg.hu
Bombázás alatt Belgrád - képgaléria

A NATO a bombázásokkal azt akarta elérni, hogy Belgrád aláírja a koszovói béketervet.

A „Szövetséges erő” névre keresztelt akció első, négy napig tartó szakaszában a B-52-es bombázók, az F-15-ös és F-16-os vadászbombázók, valamint a B-2-es és F-117-es Lopakodó, az ellenséges radarok számára alig látható bombázók a jugoszláv hadsereg légvédelmi eszközeit és parancsnoki állásait, valamint a fegyvergyárakat és a repülőtereket támadták.

A Human Rights Watch emberjogi szervezet jelentése szerint a június 11-ig tartó hadműveletekben legalább félezer civil veszítette életét.

Tekintse meg képgalériánkat!
© AP
Végül júniusban a szerbek megtörtek: a parlament meggyőző többséggel elfogadta a nagyhatalmak által közösen kidolgozott rendezési tervet, mely arról rendelkezett, hogy kivonják a Koszovóban szolgáló jugoszláv biztonsági erőket, lehetővé teszik az albán menekültek hazatérését, s Belgrád beleegyezik a külföldi békefenntartók Koszovóba vezénylésébe.
Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.