Emlékeztetett arra, hogy Barack Obama amerikai elnök - még megválasztása előtt - tavalyi berlini beszédében úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államoknak nincsen Európánál jobb partnere. "Európa is tartozik annak beismerésével, hogy nekünk sincsen az Egyesült Államoknál jobb partnerünk. Stratégiai szövetségeseinket nem ott kell keresnünk, ahol az európai értékekkel össze nem egyeztethető felfogás uralkodik" - fogalmazott Szent-Iványi.
Szerinte a transzatlanti kapcsolat közös értékeken és érdekeken nyugszik: a demokrácia és az emberi jogok tiszteletén, a nyitott és szabad versenyen alapuló piacgazdaság támogatásán, valamint a legfontosabb nemzetközi kihívások - a nemzetközi terrorizmus, a klímaváltozás, a gazdasági válság - hasonló értelmezésén. Kiemelte ugyanakkor, hogy az Obama-adminisztráció nemcsak az értékközösség megerősítését, de újabb kihívásokat is hozhat.
"Az utóbbi hónapokban látható, hogy a protekcionizmus és a gazdasági bezárkózás kísértése mindkét kontinenst elérte. Az EU joggal tiltakozik e tendenciák miatt, az európai protekcionizmus feltámadása azonban hiteltelenné teheti e kritikát" - figyelmeztetett. A magyar liberális képviselő a G-20 londoni csúcstalálkozójától azt várja, hogy az EU és az Egyesült Államok együttműködésének eredményeként fektesse le a gazdasági válsággal szembeni fellépés intézményi alapjait. A kihívás egy másik területen is erősebb, mint korábban - folytatta Szent-Iványi.
"Európa nem halogathatja tovább, hogy politikai ambícióihoz hasonló mértékben vállaljon felelősséget a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában, akár a NATO keretein belül vagy azzal együttműködve, akár önállóan. Ehhez egyelőre hiányzik az intézményrendszer és a politikai akarat" - állapította meg.