szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán úgy védekezik az emelkedő munkanélküliséggel szemben, hogy pénzt kínál a munkaerőpiacáról (és az országból) távozóknak.

A kormány szerda óta érvényes ajánlata szerint egyszeri 300 ezer jen (mintegy 700 ezer forint) jár a távozónak és minden családtagja után további 200 ezer jen. A programmal főként az országban tartózkodó, közel 400 ezer japán származású dél-amerikait akarják távozásra ösztönözni.

A rendelkezéssel a munkaerőpiaci feszültséget igyekeznek enyhíteni: a munkanélküliség három év óta a legmagasabbra, 4,4 százalékra nőtt. Aki elfogadja a kormány ajánlatát, soha nem térhet vissza a szigetországba munkavállalási szándékkal. Megfigyelők nem számítanak túlságosan élénk érdeklődésre: a dél-amerikai "célországok" maguk is a gazdasági válság negatív hatásaitól szenvednek.

A kormány a kilencvenes évek elején, a gazdasági fellendülés idején megnyitotta a munkaerőpiacot a korábban Dél-Amerikába kivándorolt japánok előtt, hogy így jusson olcsó munkaerőhöz. A szigetországban letelepedett legtöbb japán származású dél-amerikai Brazíliából érkezett, ott él egyébként a Japánon kívüli legnagyobb japán közösség, számuk mintegy másfél millió.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Japán 12 milliárd eurót fordít a foglalkoztatás javítására

Ezerötszáz milliárd jen (12 milliárd euró) értékű, soron kívüli intézkedésekkel lendítené föl a foglalkoztatást a japán kormány, enyhítendő a mélyülő recesszió munkaerőpiaci hatásait - jelentette be csütörtökön a távol-keleti ország munkaügyi minisztere.

MTI Gazdaság

Brutális a japán gazdasági visszaesés

Japán gazdaságának kibocsátása éves szinten 12,1 százalékkal volt kisebb a tavalyi utolsó negyedében az egy évvel korábbinál. A kormányzat csütörtökön korrigálta előzetes becslését, amelyben még 12,7 százalékos zuhanást számolt. Ilyen mértékű visszaesésre 1974 óta nem volt példa.

MTI Karrier

Tömeges elbocsátások Japánban

Japánban három éves csúcsot döntött a munkanélküliség februárban, az új álláslehetőségek pedig hat éves mélypontra süllyedtek az egyre mélyülő recesszió miatt.