szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra is homály fedi, mit kapott pontosan Törökország a NATO-tagállamok múlt heti csúcstalálkozóján cserében azért, hogy elfogadta Anders Fogh Rasmussen akkori dán miniszterelnök NATO-főtitkári kinevezését - mutatott rá a Brüsszelben kiadott European Voice című hetilap csütörtökön megjelent legfrissebb számában.

Annak idején olyan információk láttak napvilágot, hogy Ankara elnyerhet egy újonnan létrehozandó főtitkárhelyettesi megbízatást és több fontos katonai posztot a NATO-ban, bekapcsolódhat az Európai Védelmi Ügynökség munkájába, és újabb tárgyalási fejezeteket nyithat meg az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokon. Hivatalosan azonban ezek egyikét sem erősítették meg egyik oldalon sem - szögezte le az angol nyelvű újság.

A főképp uniós ügyekkel foglalkozó lap arra emlékeztetett, hogy Törökország EU-integrációjának legfőbb lassítói, azaz Görögország és Ciprus ma nem tűnnek kompromisszumkészebbnek a témával kapcsolatban, mint a NATO-csúcs vagy Barack Obama amerikai elnök és az uniós vezetők azt követő prágai találkozója előtt. Ciprus ráadásul nem is NATO-tag - mutatott rá a European Voice. Emlékeztetett arra is, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök szintén megerősítette: nem változott az az álláspontja, amelynek alapján ellenzi Törökország teljes körű EU-csatlakozását.

Ami pedig az unióhoz tartozó Európai Védelmi Ügynökséggel (EDA) kapcsolatos felvetést illeti, a szervezet egy illetékese azt is üres csigahéjnak minősítette. Törökország a kezdeti tervek szerint bekapcsolódott volna az öt éve alapított ügynökség munkájába, de Ciprus ezt azóta is akadályozza. Ráadásul Ankara időközben az informális kapcsolatokat is megszakította az EDA-val, mert Norvégiával viszont megkötötték ugyanazt a megállapodást, amelyet Nicosia vele nem tett lehetővé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!