szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A keresztény pártok "szenzációs fölényre" tettek szert a szociáldemokratákkal szemben - emelte ki Angela Merkel hétfőn az európai parlamenti választások németországi eredményeit értékelve.

A kancellár, egyben a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke sajtóértekezletén úgy értékelte, hogy a 6 százalékos visszaesés ellenére az uniópártok teljesítették választási célkitűzéseiket. Több szavazatot szereztek, mint a legutóbbi Bundestag-választásokon, az ország legerősebb pártját alkotják, 17 százalékkal előzve meg a fő riválisnak tekintett szociáldemokratákat.  A mostani szereplés a konzervatívok számára jó kiindulópont a szeptemberi választások előtt.
   
A kormányfő úgy vélte: noha a vasárnapi választásokat nem szabad a szeptember végi országos szavazás főpróbájának tekinteni, az eredmények mindenesetre egyfajta hangulati felmérést jelentenek, s a "polgári közép" esélyeinek javulását jelzik. Reményét fejezte ki, hogy az országos választásokon a konzervatívok a liberálisokkal szövetkezve meggyőző többséget szereznek
   
Merkel szerint a szavazópolgárok voksaikkal megerősítették a konzervatívok válságkezelő irányvonalát. Ezzel összefüggésben az Opel megsegítését jogosnak nevezte, hangoztatva, hogy állami közreműködésről a jövőben csakis rendkívüli esetekben lehet szó.
   
A választási kudarc ellenére az eddigi, a szociális hangsúlyokat középpontba helyező politika folytatását ígérte a szociáldemokrata párt. Az SPD országos választásokon még soha nem szerepelt olyan rosszul, mint most, a szavazatok mindössze 20,8 százalékát szerezve meg.
   
Franz Müntefering pártelnök ennek ellenére hétfői sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy a párt kiáll az eddigi célkitűzések mellett, középpontban a munkahelyek védelmével, illetve munkahely-teremtéssel. A kudarc okaként csupán azt említette, hogy az SPD-nek nem sikerült mozgósítania híveit.
   
A  pártelnök igyekezett cáfolni azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a vasárnapi szavazáson elért eredmények irányadóak lennének a szeptember végi parlamenti választások esélyeit illetően. Utalt arra, hogy az országos választásokon való részvétel általában kétszer olyan magas, mint az EP-szavazásokon, s ez növeli az SPD esélyeit. A szociáldemokrata párt vasárnap rendkívüli kongresszuson értékeli a választási szereplést.
   
Berlinben hivatalosan megerősítették, hogy az előző nap tartott európai parlamenti választásokon való részvétel a korábban jelzett 42,5 százaléknál, sőt az öt évvel ezelőtti 43 százaléknál is magasabb, konkrétan 43,3 százalékos volt. Ezzel Németország az uniós tagországok között a "középmezőnyben" foglal helyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fico: rossz hír a Jobbik előretörése

A szlovák kormányfő rossz hírnek tartja, hogy Magyarországon a Jobbik sikeresen szerepelt az európai parlamenti választásokon és három képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe.

MTI Világ

EP: Martens szorosabb együttműködéseket akar

Az eddiginél szorosabb együttműködést lát szükségesnek az Európai Parlament három legnagyobb pártcsoportja, a kereszténydemokraták, a szocialisták és a liberálisok között a múlt héten lebonyolított EP-választás nyertese, a konzervatív-kereszténydemokrata erőket tömörítő Európai Néppárt.

MTI Világ

ZDF: a szélsőjobboldal előretörése Európa szégyene

Európa és egyidejűleg a nagy néppártok szégyenének nevezte a ZDF német közszolgálati televízió vasárnap késő esti kommentárjában a szélsőjobboldali, illetve Európai Unió-ellenes pártok előretörését Európa több országában.

MTI Világ

Előretörtek a zöldek és a szélsőjobbosok északon is

Hasonló trendek érvényesültek az EP-választásokon három észak-európai országban: egyrészt mindhárom EU-tagállamban megerősödött a szélsőjobboldali pártok támogatottsága, másrészt a környezetvédő mozgalmak az európai átlagot meghaladóan jól szerepeltek Dániában, Finnországban és Svédországban is.