szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A háborús bűnök felderítésére létrehozott szerb különleges ügyészség vizsgálatot kezdett annak felderítésére, hogy milyen szerepet játszottak a tömegtájékoztatás egyes híradásai a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnökben - közölte szerdán Bruno Vekarics, az ügyészség szóvivője.

Konkrétan két esetet említett, amelyekre a vizsgálat irányul. Az egyik a horvátországi Vukovár ostromához kötődik - a város melletti Ovcara mezőgazdasági telepen a szerbek 194 horvát foglyot végeztek ki. A másik tömeggyilkosság Kelet-Boszniában, Zvornik közelében történt, ahol mintegy 700 muzulmán civilt bántalmaztak, illetve öltek meg.

A B92 belgrádi televízió műsorában Bruno Vekarics elmondta, hogy az ügyészség igyekszik megvizsgálni, milyen közhangulatot ábrázolt, keltett a délszláv háborúk idején a média, s hogy lehet-e ok-okozati összefüggést megállapítani a híradások, s az őket követő bűntettek között.

Példaként szó szerint idézett az egyik bűncselekmény részesének bírósági vallomásából: "Néztem az adást, aztán odamentem, hogy a rohadt anyjukba..." Aki ezt mondta, részt vett csaknem kétszáz ember megölésében Ovcarán, úgyhogy nyugodtan mondhatjuk: megvan az ok-okozati összefüggés - jelentette ki Bruno Vekarics.

A szóvivő szerint a vizsgálatot nem az újságírók üldözésének szándékával indították, hanem azért, hogy megállapítsák: a tömegtájékoztatás anyagaiban vannak-e bűncselekményt megvalósító elemek. Vekarics szerint a különleges ügyészség számít arra, hogy megkapja az újságírói közösség támogatását a vizsgálathoz.

Egyes politikusoknak a felelősségét jelenleg nem vizsgáljuk. Biztos, hogy az ő felelősségük sokkal összetettebb, mint a médiáé, s egészen másképp kell vizsgálni, mint a tömegtájékoztatásét - jelentette ki Bruno Vekarics.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!