szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A visszatérésre, és adósságai törlesztésére készült az ötvenéves korában elhunyt Michael Jackson. A popikon mögött nemcsak kiemelkedő zenei sikerek, de sokmilliárd dolláros üzlet is állt. Halála hatalmas fellendülést hozott lemezeladásaiban.

Michael Jackson halála hatalmas fellendülést hozott lemezeladásaiban; az amazon.com internetes áruház zenei eladási toplistáján néhány óra alatt az első tizenöt helyre a pop királyának különböző albumai kerültek. Az első helyet pénteken kora délután nem meglepő módon a Thriller jubileumi változata - a hatalmas sikerű, csaknem 50 millió példányban eladott 1982-es album megjelenésének 25. évfordulójára kiadott lemez - foglalta el. A 12., 13. és 14. helyre is a Thriller különböző változatai kerültek. A második az 1979-es Off the Wall volt, amelyet az 1987-es Bad követett. Utolsó stúdióalbuma, a 2001-es Invincible a 10. helyre futott be.

Ha csak a zenéjét hallgatjuk és a klipjeit nézzük, és minden mást lehántunk róla, azt kell mondani, hogy Michael Jackson zseniális fickó volt - mondta B. Tóth László rádiós műsorvezető, DJ, aki a 80-as években, az énekes fénykorában minden új dalát lejátszotta a Petőfi Rádió Poptarisznya című műsorában. A műsorvezető szerint Jackson problémái, arcműtétei, az őt ért gyermekmolesztálási ügyek mind-mind arra vezethetőek vissza, hogy nem volt igazi gyerekkora, hiszen a Jackson 5 tagjaként testvéreivel fellépve már a 60-as évek második felében, nyolcévesen sztárt csinált belőle apja. "A gyermekekkel való tisztázatlan kapcsolata, rejtélyes birtoka, a Neverland, saját állatkertje azt jelentették számára, hogy valamit visszamenőleg akart pótolni az életében" - fogalmazott B. Tóth László. Úgy vélte, ha meg is valósult volna a júliusra Londonba tervezett nagy koncertje, Jacko már nem lett volna képes visszatérni a popbiznisz élvonalába, ehhez ugyanis megfelelő fizikai és szellemi kondícióban kellett volna lennie, valamint szükség lett volna egy sikeres új albumra is, de ezek közül egyik sem volt meg.

A visszatérésre készült

"Találkozunk júliusban" - ezekkel a szavakkal jelentette be Michael Jackson még tavasszal a londoni O2 Arénában összegyűlt több ezer ünneplő hívének, hogy a nyáron számíthatnak rá. Háromnegyed millióan várták volna. A londoni koncertekre jeggyel rendelkezőknek a hivatalos értékesítők természetesen visszatérítik a teljes árat. A szervezők először tíz koncertet hirdettek meg, a rajongók minden várakozást felülmúló rohama láttán azonban egymás után hosszabbítgatták szeptemberig, majd 2010 februárjának elejéig, aztán február végéig az előadássorozatot, amely végül már ötven fellépésből állt volna. Sokan már ekkor megkérdőjelezték, hogy a sztár, akinek különböző egészségügyi problémáiról - köztük állítólagos bőrrákjáról - folyamatosan jelentek meg értesülések a londoni bulvársajtóban, bírja-e majd ezt a hatalmas koncertfolyamot.

Micheal Jackson
© AP
A kétkedőket látszott igazolni a szervezők május végi hivatalos bejelentése arról, hogy a koncertsorozat "puszta méretei miatt" a júliusra tervezett első négy fellépés dátuma későbbre tolódik. A "később" a négy show közül három esetében jövő márciust jelentett volna. A producer cég a kezdés halasztását azzal indokolta, hogy több "felvezető időre" van szükség a színpad elkészítéséhez, a "masszív videoelemek" tartalmának programozásához, valamint a teljes produkció összeállításához és a próbákhoz. Londoni értesülések szerint azonban "Jacko" maga sem bízott abban, hogy a maratoni sorozatot végig tudja csinálni.

A The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - június eleji beszámolója szerint Jackson dühös volt a szervezőkre a folyamatos hosszabbítgatások miatt. Rajongóinak Los Angelesben állítólag azt mondta: az egyik nap annak tudatában tért nyugovóra, hogy tíz előadás lesz, és másnap arra ébredt, hogy már ötven fellépés van lekötve. "Nem tudom, hogyan csinálok végig ötven show-t ... tényleg mérges vagyok" - idézte az énekest a brit lap.

A hivatalos internetes értékesítés beindulásának pillanatától óránként átlagosan 40 ezer jegy fogyott. Az értékesítés azonban nem volt mentes a botrányoktól: sok jegy a különféle biztonsági intézkedések ellenére valamiképp üzérek kezére került, és a hivatalosan 50, illetve 75 fontért kínált belépők szinte azonnal megjelentek az eBay internetes adásvételi portálon, esetenként 10 ezer fontos (több mint 3 millió forintos) induló árral.

Úszott az adósságokban (Oldaltörés)

Michael Jackson mögött nemcsak kiemelkedő zenei sikerek, de sokmilliárd dolláros üzlet is állt; egyedül az Egyesült Államokban 61 millió eladott lemez és a hatalmas járulékos bevételek ellenére azonban a pop királya a jelentések szerint mintegy 400 millió dolláros adósságban úszva halt meg. Jacko 1982-es albuma, a Thriller a mai napig a második az amerikai zenetörténeti eladási listán, a címadó dalhoz készült videóklipet az előző évben indult Music Television óránként játszotta, az átlagoshoz képest háromszoros-négyszeres nézettséggel. Neve szorosan összefonódott az úgynevezett MTV-generációval és a zenei csatorna fellendülésével.

1987-ben megjelent Bad című albumából 22 milliót adtak el. 1991-ben 65 millió dolláros lemezszerződést írt alá a Sonyval. A popsztár főszereplésével, Francis Ford Coppola rendezésében készült 3D-s filmhez, a Captain EO-hoz kapcsolódva a Disney külön 3D-mozikat nyitott élményparkjaiban; Disneylandben 1986-tól 11 éven át játszották a filmet.

Michael Jackson egyik legjobb üzleti lépése a Beatles két tagja, John Lennon és Paul McCartney dalainak szerzői jogait tulajdonló ATV Music megvásárlása volt 1985-ben 47,5 millió dollárért. A karrierje csúcspontján megszerzett jogok folyamatos biztos bevételt jelentettek és megfelelő forrást pazarló életmódjához (McCartney később a jogok egy részét visszavásárolta az akkor már komoly anyagi gondokkal küszködő Jacksontól). 1988-ban 14,6 millió dollárért vásárolta meg Neverlandet, egy ezerhektáros, mesébe illő kaliforniai birtokot.

Lefelé a lejtőn

Az igazi gondok 1993-ban kezdődtek, amikor egy 13 éves fiú molesztálásával vádolták meg. Akkori publicistája, Michael Levine szerint valójában az indította el a lejtőn, nemcsak érzelmileg, lelkileg és jogilag, de anyagilag is. Jacksonnak sikerült ugyan megállapodnia a fiú családjával, de az ügyet több állítólagos pedofil kapcsolatról szóló történet követte.

Amikor további anyagi gondok merültek fel, 1995-ben belegyezett az ATV és a Sony saját gyűjteményének egyesítésébe. 2001-ben az ATV-ből megmaradt saját felét használta biztosítékként egy 200 millió dolláros banki kölcsön felvételéhez. Ahogy anyagi gondjai tovább fokozódtak, egyre több kölcsönt vett fel. 2005-ös bírósági pere - amelyben egy másik 13 éves fiú molesztálásával vádolták, de végül felmentették - számos anyagi problémát hozott felszínre. Egy vallomásból például az derült ki, hogy évente 20-30 millió dollárral többet költött, mint amennyi bevétele volt.

Az elmúlt években számos pert is a nyakába akasztottak; tavaly tavasszal egy adóssága miatt majdnem elárverezték Neverlandet, amelyet így is kénytelen volt elhagyni. Az elmúlt években sokszor barátai, tisztelői mentették ki, tavaly is végül egy ingatlan-beruházásokkal foglalkozó cég milliárdos vezérigazgatója sietett a segítségére, Jacksonnal közös vállalkozást alapítva. A sajtóhírek szerint anyagi gondjai késztették Michael Jacksont tervezett visszatérésére is. A popsztár, aki 1997 óta nem turnézott, és akinek utoljára 2001-ben jelent meg stúdióalbuma Invincible címmel, 50 koncertből álló londoni sorozatát júliusban kezdte volna.

Michael a Jackson család hetedik gyermekeként látta meg a napvilágot Garyben, és 11 éves volt amikor elköltöztek onnan. Az indianai városban indult karrierje is, Gordon Keith 1967-ben szerződtette le a Jackson 5-ot a garyi Steeltown Records-hoz. A Jackson 5 két koncertet is adott 1971-ben a város egyik középiskolájában, de azt követően Michael Jackson csak 2003 júniusában tért vissza Garybe, utoljára. Szülővárosába tett utolsó látogatásán hősként fogadták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!