szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hivatalosan is Angela Merkel lett a német konzervatívok kancellárjelöltje a szeptember végi parlamenti választásokra.

Egyhangúlag jelölték Merkelt a  keresztény pártok - azaz a CDU és a CSU - hétfőn Berlinben tartott rendkívüli kongresszusán, amelyen a küldöttek elfogadták a párt választási programját is.
   
A hivatalban lévő  kancellár - egyben CDU-elnök - jelölése formalitásnak számított, Merkel ugyanis  nemcsak a konzervatív pártok támogatói, hanem általánosságban a lakosság körében is nagy népszerűségnek örvend. A felmérések szerint hatalmas fölénnyel előzi meg riválisát, a szociáldemokrata párt kancellárjelöltjét, Frank-Walter Steinmeiert, aki egyébként a nagykoalíciós kormány külügyminisztere. A választók - mint a legutóbbi közvélemény-kutatásokból kitűnt - mindenekelőtt a kancellár válságkezelő képességét "honorálják".
   
Erre épül a CDU és a CSU közös választási programja, amely  kevés konkrétumot tartalmaz. Mindenekelőtt gazdasági célkitűzésekkel foglalkozik. A jelenlegi válságból való kilábalás kapcsán elsődleges célként említi a szociális piacgazdaság megszilárdítását, valamint a növekedés biztosítását.
   
Angela Merkel mindezt úgy fogalmazta meg kongresszusi beszédében, hogy az országnak megerősödve kell kikerülnie a jelenlegi gazdasági, illetve pénzügyi válságból, ennek pedig a növekedés biztosítása a legfontosabb előfeltétele. A kancellár szükségesnek nevezte a korlátozott állami beavatkozásokat is, hangoztatva, hogy "rend nélkül nincs szabadság".
   
A választási program gazdasági részének középpontjában a beruházások előmozdítása, illetve az adóterhek csökkentése áll. Ez utóbbi különösen homályosan szerepel benne, konkrét időpont említése nélkül, csupán arra utalva, hogy a következő választási ciklusban kell végrehajtani. Merkel közvetve a gazdasági krízisből fakadó kihívásokkal és mindenekelőtt az állam rekordméretű eladósodásával magyarázta ezt beszédében. A célkitűzés megvalósításának bizonytalanságát aláhúzza, hogy miközben a programban lehetséges adócsökkentésekről van szó, Baden-Württemberg és Szász-Anhalt tartomány konzervatív miniszterelnökei egyaránt adóemeléseket sürgettek.
   
Mindennek ellenére a CDU és a CSU közös programjában az áll, hogy a 2009-2013-as választási időszakban lehetőség szerint 15 milliárd eurós adócsökkentési programot kell végrehajtani. Ennek részeként említi a program a jövedelemadó fokozatos mérséklését. Csupán általánosságokat tartalmaz a program a munkanélküliek helyzetének javítását, a családtámogatást és a nyugdíjasokat illetően is.  
   
A konzervatív pártok állást foglaltak a megújítható és az eddiginél környezetbarátabb energiaforrások alkalmazása mellett, megerősítették ugyanakkor, hogy ellenzik az atomenergiáról való lemondást.
   
Mind beszédében Merkel kancellár, mind maga a program leszögezte: a konzervatívok a szabaddemokrata FDP-t tekintik kívánatos koalíciós partnernek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Angela Merkel a legnépszerűbb Nyugaton

Angela Merkelt kedvelik leginkább az európai vezetők közül Franciaország nagy uniós szomszédjai, a britek, a németek, az olaszok és a spanyolok. A német kancellárt a francia elnök követi a népszerűségi listán - derül ki az Opinion Way közvélemény-kutató intézet felméréséből, amelyet szombaton ismertetett a Le Figaro című párizsi napilap.

MTI Világ

Merkel és pártja a "válság nyertesei"

A konzervatívok és Angela Merkel kancellár a válság "nyertesei" Németországban, népszerűségük folyamatosan növekszik - tűnt ki az Infratest Dimap közvélemény-kutató intézet felméréséből.