szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz ujgur tiltakozott kedden a nyugat-kínai Hszincsiang autonóm régió székhelyén, Urumcsiban két nappal azután, hogy több mint másfélszáz halálos áldozatot követelő zavargások törtek ki ugyanott.

Helyszíni beszámolók szerint 200-300 helybéli gyűlt össze, zömmel nők. Az ellen tiltakoztak, hogy a rendőrség szerintük ok nélkül vette őrizetbe a családtagjaikat a vasárnap esti zavargások után. Nyugati hírügynökségek tudósítói látták, hogy rövid dulakodás zajlott le a demonstrálók és a rend fenntartására kivezényelt rohamrendőrök között. Helyi idő szerint délre helyreállt a rend. Az újságírókat - nagyjából hatvanat - a kínai kormányzat tájékoztatási hivatalának szervezésében vitték körbe Urumcsiban, hogy bemutassák nekik a vasárnapi lázongás következményeit.

A hivatalos tájékoztatás szerint vasárnap este Urumcsiban egy ujgur tiltakozó gyűlés résztvevői - összesen legalább ezren - han kínaiaikra támadtak az utcán, autókat borítottak fel és gyújtottak lángra, sok üzletet szétvertek. A zavargásokban 156 ember vesztette életét, több mint ezren megsebesültek; a rendőrség 1434 embert őrizetbe vett.

A megvádolt ujgur aktivista cáfolja szerepét

Elutasította az Ujgur Világkongresszus Egyesült Államokban élő vezetője hétfőn azokat a kínai állításokat, amelyek szerint ő szította és irányította volna a Hszincsiang tartományban kitört, 156 halálos áldozatot követelő zavargásokat. "Ezek a vádak valótlanok. Én nem szerveztem semmiféle tiltakozást és nem biztattam az embereket arra, hogy tüntessenek" - szögezte le Rebíja Kadír Washingtonban.

A kínai kormány disszidens ujgur csoportokat tett felelőssé a vasárnapi zavargásokért. "A tények azt mutatják, hogy ezt (a lázadást) külföldről irányították, és onnan szították" - mondta egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő az Új Kína hírügynökség jelentése szerint. Egy kormányzati szóvivő szerint megvannak azok a felvételek, amelyeken külföldről, telefonon irányítják a csőcseléket Hszincsiangban.

Kadír újságíróknak azt mondta, hogy a Kínában élő bátyját hívta fel telefonon, amikor tudomást szerzett az Urumcsiban zajló eseményekről, és csak figyelmeztetni akarta rokonait, hogy maradjanak távol a demonstrációktól.

A 62 éves ujgur üzletasszony, aki korábban parlamenti képviselő volt Kínában, négy éve él száműzetésben az Egyesült Államokban. 2000-ben nyolc év szabadságvesztésre ítélték államtitkok külföldre való kiszolgáltatása miatt, de 2005-ben egészségügyi okokra hivatkozva, ám valójában az Egyesült Államokkal kötött alku eredményeként a kínai hatóságok szabadon engedték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kína: 140 halott az ujgur zavargásokban

Száznegyven halottja és több mint 800 sérültje volt Kína nyugati, Hszincsiang tartományában kitört zavargásoknak - jelentette hétfőn a kínai állami tömegtájékoztatás.

hvg.hu/MTI Világ

A szigorodó cenzúrát is megkerülik a kínai lázadók

Az elmúlt évtizedek legvéresebben levert zavargását némítottak el a kínai hatóságok a hétvégén, melynek nyomán az egyre erősödő cenzúra már a közösségi oldalakhoz, nagyobb videó és fotómegosztó honlapokhoz való hozzáférést is tiltja. Ennek ellenére számtalan felvétel és képriport bukkant fel a tüntetők elleni brutális fellépésről.