szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aggasztó helyzet alakult ki Bosznia és Hercegovinában, mert a bosnyák-horvát föderációban az utóbbi időben egyre több szó esik lehetséges összetűzésekről, sőt egy újabb háború kirobbanásáról is - jelentette ki Nebojsa Radmanovic, az ország kollektív államelnökségének szerb tagja.

A politikus sajtóértekezletén, amelyről belgrádi lapok pénteken számoltak be, nem említett neveket, általánosságban beszélt csak a bosznia-hercegovinai sajtóról és politikai vezetőkről. Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy Haris Silajdzic, a kollektív államelnökség bosnyák tagja a legharcosabb képviselője annak az irányzatnak, amely ellenzi a boszniai Szerb Köztársaság létét, a szerbek bármilyen autonómiáját. Követői a daytoni békemegállapodást is elutasítják éppen azért, mert az képezi alapját a szerb országrész létezésének. Ő a legtekintélyesebb bosnyák vezető, s nagyon sok követője van a muzulmán politikusok között.

Radmanovic azt is szóvá tette, hogy a bosnyák részről elhangzó, összetűzésekről, esetleges új háborúról szóló megnyilatkozások külföldön válasz nélkül maradnak, a Bosznia és Hercegovina fölött gyámkodó nemzetközi közösség egyetlen politikusa sem kifogásolta még őket.

Az államelnökség szerb tagja kitért az ország élére állított nemzetközi főmegbízott tevékenységére is, amely szerinte fékezi Bosznia és Hercegovina EU-hoz közeledését. "Amíg létezik a főmegbízotti hivatal, s az ott dolgozó bírák és ügyészek külföldiek lesznek, addig nem beszélhetünk az ország valódi szuverenitásáról. A választások alkalmával tevékenységükkel elszámoló hazai politikusoktól eltérően ugyanis a külföldiek senkinek sem tartoznak felelősséggel azért, amit Bosznia és Hercegovinában tesznek" - fogalmazott Radmanovic.

Arra is rámutatott, hogy a főmegbízottat korlátlan hatalommal felruházó EU épp-e korlátlan hatalomra hivatkozva minősíti másodrendű országnak Bosznia és Hercegovinát. Olli Rehn bővítési biztost idézte, aki az országról szólva azt mondta: "protektorátusnak nincs helye az EU-ban".

A nemzetközi főmegbízottat - aki teljhatalmú úr a balkáni országban, belátása szerint változtathat vagy semmisíthet meg törvényeket, választott politikusokat mozdíthat el tisztségükből - az EU külügyminiszterei egy bonni tanácskozásukon hatalmazták fel minderre. Működését azonban semmilyen nemzetközi jogi érvényű döntés nem támasztja alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bosznia is IMF-hitelkeretet kér

A boszniai központi kormány tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), készenléti hitelt kérve, jelentették Szarajevóban hétfőn.

MTI Világ

Egy diák meghalt a boszniai buszbalesetben

Baleset ért egy iskolásokat szállító autóbuszt vasárnap Boszniában; egy diáklány meghalt és további huszonöt utas, többségében gyerek, súlyosan megsérült.

MTI Gazdaság

Bosznia megkapja az IMF-hitelkeretet

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 1,13 milliárd eurós hitelkeretet nyújt három évre Bosznia és Hercegovinának, közölte csütörtökön a balkáni ország központi kormányának pénzügyminisztere.