szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz EP-képviselői szerdán nyílt levélben utasították vissza a Jobbik EP-képviselőjének, Morvai Krisztinának állításait, amikor az Európai Parlamentben tartott felszólalásában a fideszes képviselőkről azt mondta, nem léptek fel érdemben a 2006 őszi rendőri túlkapások ellen.

Schmitt Pál, Szájer József és Gál Kinga mellett Tőkés László, romániai magyar EP képviselő is aláírta azt a Morvai Krisztinának címzett nyílt levelet, melyben visszautasítják a Jobbikos EP-képviselőnő vádjait, amelyek szerint a Fidesz tétlen maradt a 2006 őszi rendőri túlkapások után. Morvai ennek a véleményének előbb nyílt levélben adott hangot, majd az Európai Parlament ülésén is kifejtette.

Morvai korábban a fideszes képviselőknek küldött nyílt levelében azt kérte tőlük, hogy „a magyar nyilvánosság és választóik előtt tegyék világossá és egyértelművé, hogy az Európai Parlamentben most kibontakozó, a magyar média által folyamatosan harsogott politikai megosztásban a szemkilövető szocialisták pártjára kívánnak-e állni, avagy a Jobbikéra, amely utóbbi a szemkilövetéseknek nem az elkövetőit, hanem az áldozatait képviseli, s emellett határozottan kiáll a magyarok emberi jogai, jelesül a diktatúrával szembeni ellenállás joga mellett.”

Morvai a beszédében az európai képviselőknek azt mondta: "a média részrehajlása miatt csak a magyar sajtó foglalkozott az ominózus könyv átadásával és a témával általában, s ezért nem tud az Európai Parlamentben senki arról, hogy Önök komolyan fel kívánnak lépni a magyarországi emberi jogi jogsértések ügyében”.

A fideszesek válaszlevele szerint a magyar néppárti EP képviselők „csaknem három esztendeje folytatják harcukat a baloldali magyar képviselők és hazai kollégáik, valamint a magyar sajtó egy jelentős hányadának folyamatos hazaárulózása közepette azért, hogy a polgári szabadságjogok durva sérelme európai nyilvánosságot nyerjen és a jogsérelmeket orvosolják.”

A levélben a honatyák emlékeztetnek rá, hogy a múlt heti alakuló ülésén Jerzy Buzek parlamenti és Jose Manuel Barroso európai bizottsági elnököknek átadták Bodoky Tamás a 2006 jogsértésekről szóló Túlkapások című könyvének angol fordítását. A könyv bemutatójának apropóján fotókiállítást rendeztek 2006. október 23-a megrázó képeiből, melyet megtekintett Jacques Barrot, az Európai Bizottság szabadságjogi ügyekért felelős biztosa is.

A Fidesz néppárti frakcióban ülő képviselői azt mondják, „rögtön az események után majd később is több alkalommal angol, német és francia nyelvű anyagokban tájékoztatták képviselőtársaikat” a történtekről. Emellett a jogsértésekről szóló jelentés angolra fordítását is támogatták, de a honatyák mind az EP plenáris ülésen, mind a szabadságjogokkal foglalkozó bizottság ülésein számos alkalommal elítélték a történteket.

Végül emlékeztették Morvait, hogy ő maga is részt vett 2006 decemberében a rendőri túlkapásokról a parlamentben tartott nyilvános meghallgatáson valamint a Franco Frattini volt belbiztonsági biztos magyarországi látogatásakor az Országgyűlés emberi jogi bizottságának tagjaival kezdeményezett találkozón, melyen az áldozatok és jogvédők képviselőit hallgatta meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Terjeszkedik a Jobbik Baranyában

Négy újabb baranyai településen alakított szervezetet a Jobbik az elmúlt időszakban; s további 15-20 megalakulása várható a megyében - tájékoztatta a Németh Zsolt baranyai elnök.

hvg.hu Itthon

A Jobbikra is veszélyes lehet a Magyar Gárda

Elvesztheti az ellenőrzést a Jobbik az illegálissá vált Magyar Gárda Mozgalom irányítása felett, így a szerveződés még inkább radikalizálódhat – figyelmeztet elemzésében a Political Capital. A Gárda körüli viták ugyanakkor még inkább megerősíthetik a szélsőjobboldalt.

Itthon

Mit csinál a Jobbik az önkormányzatokban?

Képviselőjelöltekkel árasztja el ősztől a Jobbik az önkormányzati közgyűléseket és bizottsági üléseket. A megfigyelők feladata, mint mondják, a politikai mutyik megakadályozása. A párt programját némi pragmatizmussal ültetik át a gyakorlatba: miközben például rendszeresen kikelnek az államadósság növelése ellen, van olyan település, ahol a Jobbik képviselője is megszavazta a hitelfelvételt.