szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök szerdán támogatásáról biztosította a Kuvait 1990-es iraki lerohanása után bevezetett ENSZ-szankciók eltörlésére irányuló bagdadi erőfeszítéseket.

"Határozottan eltökéltek vagyunk az Irakkal való együttműködésre, hogy ne vonatkozzanak rá a jövőben az Öböl-háború után, az ENSZ alapokmánya VII. fejezete értelmében elrendelt kényszerítő intézkedések" - mondta Obama Núri al-Máliki iraki kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén Washingtonban.

"Már mondtam, hogy hiba lenne Irakot egy bukott diktátor bűnei miatt büntetni " - szögezte le az amerikai elnök Szaddám Huszeinre utalva, akinek az elnöksége alatt az iraki katonák Kuvaitot lerohanták.

"Obama elnök és az amerikai kormányzat egyetért velünk abban, hogy Irak már nem jelent veszélyt a nemzetközi békére és biztonságra, mert demokrácia, nem pedig diktatúra" - mondta Máliki.

Az ENSZ jóvátétel megfizetésére kötelezte a néhai Szaddám Huszein diktatúráját a Kuvait lerohanása miatt kárt szenvedett országok részére. Iraknak jelenleg az olajbevételei 5 százalékát kell jóvátételként kifizetnie, az összeg nagy részét Kuvait kapja.

Obama mindazonáltal emlékeztetett, hogy a kérdésben az ENSZ Biztonsági Tanácsa többi tagjának is van szava. Obama beiktatása óta most először fogadta az iraki kormányfőt a Fehér Házban.

Az amerikai elnök megismételte, hogy az Egyesült Államok támogatja az iraki megbékélést, anélkül azonban, hogy bírálta volna a folyamat lassúságát. Joe Biden alelnök korábbi fenyegetését - aki állítólag az egyik iraki látogatásán kilátásba helyezte, hogy az erőszak újbóli fellángolása esetén az amerikaiak kivonulnak - az irakiak rosszul fogadták, de Máliki, aki beruházásokat és újjáépítési támogatást keresni látogatott Washingtonba, főként a gazdasági, kereskedelmi és kulturális együttműködés kilátásairól beszélt.

Három héttel az amerikai katonáknak az iraki városokból történő kivonása után mindkét vezető hangsúlyozni kívánta: a jövőbeli kétoldalú kapcsolatok nem katonai jellegűek lesznek.

"Az Egyesült Államok és Irak együtt nehéz időket élt át. Mindketten egyetértünk abban, hogy az irakiak és a amerikaiak között a háborúban kovácsolódott szövetség megteremtheti a békében kiépítendő fejlődés felé vezető utat" - így Obama.

A tervek szerint az Egyesült Államok 2011 végéig kivonja csapatait Irakból. Máliki csütörtökön a Washington melletti arlingtoni katonai temetőbe látogat, ahol az Irakban elesett amerikai katonák nyugszanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Meghalt az Irakban elrabolt öt brit közül kettő

Meghalt azt a két brit túsz, akiket három társukkal együtt két évvel ezelőtt raboltak el az arab országban, holttestüket pedig a hét végén vették át brit tisztségviselők Bagdadban – közölte a vasárnap a brit kormány.

MTI Világ

Kivonulnak az iraki városokból az amerikai csapatok

Az amerikai harcoló alakulatok június folyamán az összes iraki városból kivonulnak, ideértve a lázadók fellegvárát, Moszult is - erősítette meg Ray Odierno tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka kedden.

MTI Világ

Brown: független vizsgálat indul az iraki háború ügyében

Független, átfogó vizsgálat indul hamarosan Nagy-Britannia iraki háborús részvételének ügyében - közölte hétfőn délután a brit kormányfő, aki szerint a cél nem személyi felelősségek megállapítása, hanem a tanulságok levonása.