szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Sme című liberális pozsonyi napilap szerint a magyar politikusok azzal, hogy megalapozatlan értesüléseket közölnek a szlovák államnyelvtörvényről, maguk is "kiadósan hozzájárulnak" ahhoz, hogy a védhetetlen törvény szlovák védelme sikeres legyen.

"A szlovák kormánykoalíció képviselői a nyelvtörvény védelme érdekében manipulálják és félrevezetik a közvéleményt. A magyar politikusok és a sajtó is jócskán hozzájárul azonban ahhoz, hogy a védhetetlen pozsonyi védelme sikeres legyen" - írja szombati jegyzetében a befolyásos újság.
   
Duray Miklósnak, a Magyar Koalíció Pártja stratégiai alelnökének eszmefuttatása arról, hogy Szlovákiában legalább három államnyelvre lenne szükség, mintha megrendelésre született volna. Ez a mérlegelés ugyanis éppen azokat az irracionális félelmeket erősíti a szlovákok egy részében, amelyekre a kormánykoalíció nacionalista politikáját alapozza. Nem véletlen, hogy Duray nyilatkozata elégedett mosolyt csalt Marek Madaric kulturális miniszter arcára - jegyzi meg Peter Morvay, az írás szerzője.    
   
Szerinte Tabajdi Csaba szocialista európai parlamenti képviselő sem olvashatta a szlovák törvényt, amikor azt állította, hogy az egészségügyben kötelező lesz a szlovák nyelvű kommunikáció. A jogszabály ugyanis csak azokon a településeken ír elő ilyesmit, ahol a kisebbségek aránya nem éri el a húsz százalékot.
   
Továbbra is igaz viszont: a szlovák államnyelvtörvény feleslegesen szabályoz olyan dolgokat, amelyek a normális társadalmakban szabad választás és a felek megállapodásának tárgyát képezik. Ezt azonban sokkal "agyafúrtabban teszik", mint azt Tabajdi állítja. A szlovák koalíciós politikusoknak jól jönnek ezek az érvek, mert könnyen vissza tudják verni őket.
   
Még rosszabbul érvelnek a magyar ellenzéki politikusok. Nem igaz például a fideszes Németh Zsolt állítása, hogy a II. világháború után ilyen rossz nyelvtörvény még nem született. Sajnos született, például a francia nyelvtörvény, amely korlátozza a bretonok nyelvhasználatát, vagy a balti államok törvényei, amelyek az oroszokat zaklatják.
   
"Mindezek természetesen nem szolgálhatnak mentségül a szlovák törvény esetében. Megbízhatóan azonban csökkentik kritikusainak hitelét, akik így Pozsonnyal kéz a kézben hozzájárulnak ahhoz, hogy a tárgyilagos vita a törvényről el se kezdődjön" - zárja jegyzetét a Sme.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

MKP: Pozsony félrevezetően tolmácsolta az EBESZ állásfoglalását

A Magyar Koalíció Pártja (MKP) szerint a szlovák külügyi, valamint a kulturális tárca vezetői keddi pozsonyi sajtótájékoztatójukon nem tolmácsolták korrektül az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosának álláspontját a szlovákiai államnyelvtörvény módosítása ügyében.

MTI Világ

Sme: a nyelvtörvény a kormánynak, de nem Szlovákiának az érdeke

Senkit sem lepett meg Szlovákiában, hogy az államfő aláírta az államnyelvtörvény módosítását. Nem ez az első eset, hogy Ivan Gasparovic olyasmit írt alá, ami érdeke a kormánykoalíciónak, de nem érdeke Szlovákiának - írta hétfői kommentárjában a Sme című szlovák liberális napilap.

MTI Világ

Hágáig mennek a magyarok a szlovák nyelvtörvény miatt

Magyar delegáció utazik szerdán Hágába az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosához a szlovák nyelvtörvény módosításának ügyében - mondta Balázs Péter külügyminiszter kedden este az MTV Az Este című műsorában. A tárcavezető szerint erős túlzás a szlovák kormányfő nyilatkozata az ügyben.

MTI Itthon

Magyar parlamenti pártok összefogása a szlovák nyelvtörvény ellen

A törvényhozók által szentesített emberi jogi jogsértés a június 30-án elfogadott szlovák államnyelvtörvény módosítása - olvasható az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és a KDNP országgyűlési frakciójának képviselője által szerdán megfogalmazott négypárti nyilatkozattervezetben.