szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új bolgár kormány kísérletet tesz arra, hogy jogi úton visszaszerezze Szimeon Szakszkoburggotszki exkormányfőtől és volt cártól a neki "visszaadott családi" erdők egy részét.

A Sztandart című bolgár lap beszámolója szerint az erdőkért felelős kormányhivatal új vezetője elmondta: álláspontjuk szerint az 1930-ban kiadott jegyzői okirat, amely 12.000 dekar (egy dekar = 1000 négyzetméter) erdőt juttatott a cári család tulajdonába, nem volt jogszerű. Erre alapozva neves ügyvédi irodák bevonásával tesznek kísérletet az erdők visszaszerzésére. Az erdőkből azokat, amelyeket a restitúciós törvény alapján kapta vissza a cári család a Rila hegység természetvédelmi területén, azért is visszakérheti a bolgár kormány, mert azok a jogszabályok szerint kizárólag állami tulajdonban lehetnek - véli a hivatal vezetője.

A lap kiderítette azt is, hogy a volt cár mintegy 4500 dekar erdőt kétszer kapott vissza, az ügyészség ezt meg is állapította, de az illetékes hivatal nem lépett semmit.

A volt bolgár cár 1996-ban tért vissza hazájába, miután családjával együtt 1946-ban száműzték Bulgáriából, illetve vagyonát államosították. A tisztétől megfosztott uralkodó Spanyolországban élt. 1998-ban a bolgár alkormánybíróság törvénytelennek nyilvánította a királyi család vagyonának elkobzását. A parlamenti választásokat 2001-ben az általa vezetett Nemzeti Mozgalom nyerte meg, így ő alakíthatott kormányt. A miniszterelnöki tisztséget egy cikluson át tudta megtartani, de azóta is - a nevét viselő mozgalom vezetőjeként - aktívan részt vesz a bolgár politikai életben.

Miután Szimeon Szakszkoburggotszki 2001-ben Bulgária miniszterelnöke lett, több ingatlant visszaadtak a néhai III. Borisz cár utódainak, köztük a Szófia közelében lévő Vrana-rezidenciát és a hozzá tartozó nagy parkot, valamint óriási kiterjedésű erdőségeket a dél-bulgáriai Rila-hegységben.

A 2005-ös parlamenti választásokat megelőzően az ellenzéki Szocialista Párt programjában első helyen állott az ígéret, hogy felülvizsgálják ezeknek a javaknak, különösen az erdőségeknek a visszaszolgáltatását. A választások után azonban kénytelenek voltak a szocialisták koalícióra lépni a királypártiakkal, így azután semmi nem lett választási ígéreteik betartásából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bulgária és Horvátország sem ússza meg az IMF-hitelt

A július eleji választások után felálló új bolgár kormány azonnal a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul hitelért, és Horvátország is rászorul a nemzetközi pénzügyi szervezet segítségére - legalábbis, az osztrák Raiffeisen Centrobank AG vezető közgazdásza szerint.