Pozsonyi lap: ártott Szlovákiának Fico agresszivitása

A Sme című pozsonyi liberális lap szerint ártott Szlovákiának az, hogy Robert Fico kormányfő - ellentétben Bajnai Gordonnal - nagyon agresszíven és támadólag viselkedett a csütörtöki szécsényi találkozó utáni sajtóértekezleten.

  • MTI MTI
Pozsonyi lap: ártott Szlovákiának Fico agresszivitása

"Azzal vádolni Ficót, hogy tudatosan megpróbált mindent megtenni annak érdekében, hogy a nemzetközi közvélemény előtt visszamenőleg megindokolja a magyar politikusok készségének hiányát a vele való találkozókra, valószínűleg nem lehet. Ha azonban ez lett volna a célja, akkor pontosan úgy kellett volna viselkednie, ahogy azt a sajtóértekezleten tette. Fico ugyan örülhet a hozzá legközelebb álló Fidesz értékelésének, miszerint feltörölte Bajnaival a padlót, de a szlovák nacionalisták számára megrendezett kampányfellépése "rendkívül sokat ártott Szlovákiának" és gyengítette Pozsony pozícióit a vitában. "Ilyen szempontból a szécsényi találkozó kiemelkedő magyar siker volt" - vélekedik az újság.

"Nehéz ugyan elhinni, hogy magyar részéről - ahogy most Bajnai magyarázza - ez taktika volt, s nem a gyengeség jele. Az eredmény meggyőzőbb már nem lehet: hatalmas volt a különbség a megbékélni akaró, kompromisszumokra és a megegyezésre nyitott magyar kormányfő, illetve az agresszív, támadó, mindenkit kioktató és önmagát állandóan dicsérő szlovák kormányfő között, aki képtelen volt egyetlen hibáját is beismerni és hajlandóságot mutatni a minimális engedményre is" - húzza alá a lap.

Rámutat: A Nyugat és az Európai Unió nem igen tud különbséget tenni a két fél között, ezért a találkozó hatása rendkívül fontos, hiszen az ő ösztönzésükre került rá sor. "Eddig az volt a legerősebb szlovák érv, hogy éppen az agresszív magyarok azok, akik nem akarnak tárgyalni és megegyezni. Fico csütörtökön mindent megtett annak érdekében, hogy ez az érv a padlóra kerüljön, és a többiek világosabban lássanak a vitában" - szögezi le a Sme.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?