szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Maradnak a pénzbüntetések a szlovák államnyelvtörvény megsértéséért, mivel a törvényhozás elvetette szerdán a büntetések törlésére vonatkozó kezdeményezést.

A pozsonyi parlament a Híd-Most nevű párt két képviselőjének A. Nagy Lászlónak és Simon Zsoltnak azon javaslatát utasította el, hogy a sokat vitatott jogszabályból töröljék a büntetéseket. Javaslatuk a szavazáskor nem kapta meg a szükséges többségi támogatást, így nem jutott át a második olvasatba.

A két szlovákiai magyar parlamenti képviselő azt javasolta, hogy decembertől kezdve szüntessék meg a büntetéseket, illetve töröljék az emlékművek kötelező kétnyelvű felirataira vonatkozó szabályokat. A magyar képviselőkön kívül a javaslatot csak néhány ellenzéki szlovák honatya támogatta.

A nyelvtörvény előírásainak megsértéséért 100 eurótól 5000 euróig (27 ezertől 1,35 millió forintig) terjedő büntetés szabható ki. "Megalapozatlannak tartjuk, hogy az államnyelv helyes használatát pénzbeli büntetésekkel kényszerítsék ki" - állították a képviselők. Emlékeztettek arra is, hogy a pénzbüntetések kiszabása az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa szerint feszültségnövelő tényező lehet az ország nemzetiségileg vegyesen lakott területein.

"Elvben el kellene kerülni a konfliktusos helyzeteket, ezért a szankciókat csak rendkívüli esetekben, és nagyon pontos szabályok szerint kellene érvényesíteni. A büntetések széles skálájával pontosítás nélkül könnyen vissza lehet élni" - hangzott el a vitában. Az emlékművek felirataival kapcsolatban a két képviselő alapvetően azt kifogásolta, hogy a nyelvtörvény indokolatlanul beavatkozik a civil szférába

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

EBESZ-főbiztos: túlzó bírálatok a szlovák nyelvtörvényről

A módosított szlovák államnyelvtörvény nem szükségszerűen ellentétes a nemzetközi, illetve az európai normákkal; ebben a tekintetben fontos különbséget tenni a törvény politikai és jogi oldala között - jelentette ki Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosa kedden Budapesten.

MTI Itthon

Sólyom: az unió nem fordíthatja el a fejét

Az unió nem fordíthatja el a fejét, ha valamely tagállamában az emberek anyanyelv-használatát korlátozzák, sőt büntetik - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök a páneurópai piknik 20. évfordulója alkalmából szerdán Fertőrákoson.

Itthon

Balázs Péter: Egyelőre jelképes a nyelvtörvény hatálybalépése

Tudósítónk a Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának hétfői ülése kapcsán beszélgetett külpolitikusokkal, nem sokkal azután, hogy a szlovák külügyminiszter közölte: még nincs meg a nyelvtörvény végrehajtási utasítása, de azt az év végéig kidolgozzák, addig mindenestre nem büntetnek, csak figyelmeztetnek.

MTI Világ

Az EBESZ-főbiztos elítélte a szlovák nyelvtörvényt

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosa, Knut Vollebaek úgy látja, hogy a szlovákiai államnyelvtörvény elfogadásával egyfajta egyensúly felborult, és a legfontosabb feladat ennek a helyreállítása.

MTI Világ

Gasparovic szerint csak a magyarok aggályoskodnak

A Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek - a magyarokon kívül - nem látnak problémát a közelmúltban elfogadott államnyelvtörvény-módosításban - állítja Ivan Gasparovic szlovák államfő, aki szerdán Pozsonyban fogadta a kisebbségek nagy részének képviselőit.

MTI Világ

Fico és Bajnai az EBESZ-ajánlást követné - de mi is az?

Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön, Robert Fico szlovák kormányfővel Szécsényben folytatott találkozója után jelentette be, hogy a szlovákiai államnyelvtörvény kapcsán támadt vitákat az EBESZ kisebbségi főbiztos ajánlásainak szellemében kívánják feloldani. De mit is ajánl az EBESZ főbiztosa?

MTI Világ

A szlovák nagykövet szerint szabad a magyar nyelhasználat

Peter Weiss, a Szlovák Köztársaság budapesti nagykövete szerint nem zárja ki a magyar nyelv használatát az országában az államnyelvről elfogadott törvény. A nagykövet így válaszolt Babák Mihálynak, a szlovák nemzetiségek által is lakott Szarvas város polgármesterének arra a korábbi levelére, amelyben azt írta a nagykövetnek, hogy szerinte az új szlovák nyelvtörvény gyakorlatilag kizárja a magyar nyelv használatát Szlovákiában.