szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia népszavazást ír ki a lisszaboni szerződésről, ha a brit Konzervatív Párt jövő tavasszal hatalomra kerül, és az uniós reformokról szóló dokumentumot Csehország addig nem ratifikálja - írta szerdai londoni sajtóértesülés szerint David Cameron, a toryk vezére Václav Klaus cseh elnöknek.

A Daily Mail című konzervatív brit bulvárlap internetes kiadásán szerdán megjelent, tory forrásokat idéző értesülés szerint Cameron levelében az állt, hogy a konzervatív miniszterelnök-jelölt - a jövő májusban esedékes parlamenti választások megnyerése esetén - gyorsan kiírja a brit referendumot, ha a szerződés addig nem lép hatályba.

A lap egyik forrása szerint Cameron közölte Klausszal, hogy ha a cseh államfő "ki tud tartani még néhány hónapig", akkor "vállvetve" fog vele kampányolni a szerződés ellen. A brit sajtó már a minap olyan értesülést közölt, hogy Jan Fischer cseh kormányfő a lisszaboni szerződés ratifikálásának esetleges "hosszas csúszására" figyelmeztette a többi EU-tagállamot a múlt heti brüsszeli csúcson.

A Times uniós forrásokat idézői hétfői beszámolója szerint Fischer "magánbeszélgetés" keretében azt mondta kollégáinak Brüsszelben: hazájának "kiszámíthatatlan" elnöke, Václav Klaus rá akarja venni a prágai felsőház hozzá hű törvényhozóinak egy csoportját arra, hogy másodszor is utalják az alkotmánybíróság elé az EU-reformokra kidolgozott szerződést, akkor is, ha az októberi ír népszavazás - amint az előzetes felmérésekből valószínűnek tűnik - jóváhagyja a dokumentumot. Fischer szerint ez három-hat hónappal késleltetheti a Prága általi ratifikációt.

A szerződésről a kormányzó brit Munkáspárt szerint nem kell referendumot tartani, mert az már nem ölti alkotmány formáját, ellentétben a francia és holland népszavazásokon elvetett előző alkotmányos tervezettel. Az ellenzéki Konzervatív Párt mindazonáltal úgy tartja, hogy a lisszaboni szerződés jórészt csak a nevében különbözik a korábbi szerződéstervezettől, tartalmában szinte megegyezik azzal, és ezért népszavazást kell tartani róla.

Nagy-Britanniában várhatóan jövő májusban lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a toryk jelentős előnnyel vezetik a népszerűségi listákat. A brit referendum kiírása az EU-szerződés szinte biztos bukását jelentené, mivel a felmérések szerint a brit választók kétharmada elutasítja a dokumentum törvénybe iktatását. Mindazonáltal sok brit elemző úgy véli, hogy Nagy-Britanniának - amely kimaradt az euróövezetből és a belső határellenőrzést lebontó schengeni megállapodásból is - nem lenne maradása az EU-ban, ha megtorpedózná a lisszaboni szerződést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

"Klaus nyilatkozata botrányos"

Bírálatok kereszttüzébe került Václav Klaus cseh államfő, miután a cseh politikai elit csődjéről beszélt a Lisszaboni Szerződést jóváhagyó parlamenti határozatra reagálva, halottnak minősítette az Európai Unió működését megreformáló dokumentumot, s jelezte, hogy aláírása nála nincs napirenden.

MTI Világ

Az írek megnyerésén dolgozik Brüsszel

A lisszaboni szerződés írországi elfogadása érdekében adandó uniós garanciák ügye, az Európai Bizottság vezetésének kérdése, valamint a gazdasági válság leküzdése érdekében szükséges további tennivalók sora képezi a csütörtök-pénteki EU-csúcstalálkozó napirendjének gerincét.

MTI Világ

FAZ: bizonytalan uniós jövőkép

Meglehetősen kritikus képet rajzolt az Európai Unió jövőjéről szerdai szerkesztőségi kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A nizzai és a lisszaboni szerződés közt vergődő Huszonhetek közt nagy a bizonytalanság, erősödnek az közösség ellenes erők és az EP választások alacsony részvételi arányai nyomán sem vonták le a megfelelő következtetéseket a tagállamok a befolyásos német napilap szerint.

MTI Világ

A britek többsége népszavazást akar a lisszaboni szerződésről

A britek nagy többsége Írországhoz hasonlóan népszavazást akar az uniós intézményi reformokra kidolgozott lisszaboni szerződésről, és a választók egy jelentős kisebbsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból – ez derül ki a The Sunday Telegraph országos felmérésből.