Körözik a Fort Hood-i ámokfutóval kapcsolatot tartó imámot Jemenben

Rövid ideig letartóztatásban volt, és jelenleg is körözik Jemenben azt az imámot, akivel hónapokon át levelezett az a palesztin származású katonaorvos, aki 13 embert mészárolt le a múlt héten a texasi Fort Hood-i katonai támaszponton.

  • hvg.hu hvg.hu
Körözik a Fort Hood-i ámokfutóval kapcsolatot tartó imámot Jemenben

Az amerikai állampolgárságú imám - bizonyos Anwar al-Awlaki - honlapján arra buzdította a muzulmánokat szerte a világon, hogy öljenek meg amerikai katonákat Irakban.

A jemeni hatóságok 2006-ban letartóztatták, de mivel nem sikerült bizonyítani, hogy kapcsolatban állt volna az al-Kaida nemzetközi terroristahálózattal, 2007 decemberében - állítólag jemeni törzsi vezetők nyomására - elengedték, megtiltva neki, hogy elhagyja az országot, és hogy kapcsolatba lépjen szélsőségesekkel. Azóta ismét körözés alatt áll, mert megsértette a szabadlábra helyezés szabályait. Feltehetően Sabva vagy Márib tartományban bujkál, Jemennek abban a részében, amelyet "a gonosz háromszögeként" emlegetnek, mert számottevő arrafelé a muzulmán szélsőségesek jelenléte.

Az ámokfutó Nidal Malik Hasan, az amerikai hadsereg őrnagyi rangban szolgáló pszichiátere tavaly hónapokon keresztül e-mailezett az imámmal. Amerikai igazságügyi források szerint legalább tíz, legfeljebb húsz levelet váltottak. Hasan kérdéseket intézett al-Awlakihoz, akit az emailekből levont következtetés szerint szellemi vezetőnek vagy tanácsadónak tartott.

A 38 éves, jemeni származású, Új-Mexikó szövetségi államban született al-Awlaki volt az imám abban a virginai mecsetben, ahova Hasan családja is járt. Az imám évek óta arról beszélt az interneten is terjesztett prédikációiban, hogy az Egyesült Államok hadat visel az iszlám vallás ellen, és minden muzulmánnak kötelessége harcolnia az amerikaiak és szövetségeseik ellen.

Állítólag 2000-ben egy San Diegó-i mecset imámjaként találkozott a 2001. szeptember 11-i terrortámadások két elkövetőjével is, sőt, szoros kapcsolatban volt velük. Telefonszámát megtalálták annak a Ramzi bin as-Sibának a hamburgi lakásában, aki a fő összekötő volt a légikalózok és az al-Kaida-vezetők között, és akit napra pontosan a New York-i és washingtoni terrortámadások után egy évvel Pakisztánban elfogtak.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.