szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sikerült megállapodnia a világ vezetőinek pénteken késő este Koppenhágában egy jogilag nem kötelező szövegről, mely 2020-ig évi 100 milliárd dollárral segíti a fejlődő államokat, kötelező kibocsátás-csökkentési számokat azonban nem határoz meg - írja tudósítónk.

2010 február elsejéig ad időt a péntek este kialkudott dokumentum a fejlett világ országainak, hogy rögzítsék, milyen széndioxid-kibocsátás csökkentést vállalnak 2020-ra, illetve 2050-re - ez a legnagyobb újdonsága az ENSZ-klímacsúcson elfogadott szövegnek.

“Történelminek” nevezete elutazása előtt tartott sajtótájékoztatóján Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke azt a két és fél oldalas megállapodást, melyet hosszas és kimerítő tárgyalások nyomán alkottak meg a világ vezetői. Az ENSZ 15. klímacsúcsa (COP15) azonban kudarcot vallott a tekintetben, hogy nem sikerült jogilag kötelező megállapodást kötni. A szöveg ugyan rögzíti a világ vezetőinek elkötelezettségét a globális átlaghőmérséklet-emelkedés maximum két fokban történő maximalizálásában, de nem tartalmaz kötelező CO2 kibocsátás-csökkentési számokat senkire vonatkozóan. Az eredetileg a COP15 tárgyalások elé került 25 és 35 oldalas szakpolitikai szövegekről ugyanis nem sikerült a két héten át zajló csúcson érdemben közelebb hozniuk az álláspontjaikat a feleknek.

Az Európai Parlamentet a tárgyalásokon képviselő Jo Leinen a hivatalosan még nem jóváhagyott megállapodás kapcsán tudósítónknak elmondta: pénzről van benne szó, kibocsátáscsökkentésről azonban nincs. Ennek ellenére szerinte “jobb, hogy van egy gyenge megállapodás, mint ha semmilyen sem jött volna létre”.

A tárgyalások utolsó óráiban lényegében Obama tárgyalt a kínai, az indiai, a brazil és a dél-afrikai vezetőkkel, akik végül beadták derekukat. Ennek nyomán még az éjszaka folyamán összeülő ENSZ-kongresszus elvben megszavazza a szöveg.

A Greenpeace magyar klímaszakértője, Stoll Barbara a HVG-nek úgy vélekedett, hogy szégyenteljesen kevés, amit Koppenhágában összehoztak a világ vezetői. “Az elfogadás előtt álló két és féloldalas szöveg messze nem felel meg a tudomány által támasztott elvárásoknak, és nem járul hozzá az elszabaduló klímaváltozás megfékezéséhez.” A Friends of the Earth globális zöld civil szervezet közleménye szerint a COP15 katasztrófa a világ legszegényebb rétegeinek és országainak, akik leginkább kiszolgáltatottak a klímaváltozás által.

Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy miközben az Egyesült Államok elnöke nagy felhajtással és sajtótájékoztatóval bejelentette az alkut, majd repülő szállt, számos ország delegációja még nem is látta a “végső” változatot, melyet még el kell fogadni a klímacsúcs összes résztvevő országának. Sajtóértesülések szerint azonban az EU is úgy véli, hogy nem végleges az alku és az még további tárgyalások tárgya lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!