szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elena Kagant, a legfőbb államügyész helyettesét jelölte az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságának megüresedő helyére hétfőn Barack Obama amerikai elnök.

Obama a Fehér Házban tette meg bejelentését, és méltatta Kagan független, konszenzusépítő személyiségét, az ország egyik legjobb jogászának nevezte. "Tisztelet övezi a nézőpontok széles köre iránti nyitottsága miatt" - mondta.

Kagan - amennyiben a szenátus megerősíti a jelölést - a negyedik nő lesz, aki valaha a legfelsőbb bíróságban szolgált. Az 50 éves Kagan lenne a testület legfiatalabb tagja, és először fordulna elő, hogy a bíróság 9 tagja közül 3 nő.

Obama azért jelölt új legfelsőbb bírót, mert csaknem 35 évi szolgálat után nyugdíjba vonul a 90 éves legendás liberális John Paul Stevens. A legfelsőbb bírói kinevezés egész életre szól.

Kagan volt az első nő az amerikai igazságszolgáltatás történetében, aki betölthette a legfőbb államügyész-helyettesi pozíciót, Obama hűséges támogatójának számít. Ő volt a Harvard Egyetem jogi karának első női dékánja. Azelőtt, hogy tavaly márciusban ő lett a legfőbb államügyész-helyettes, főleg oktatással foglalkozott, négy évtizede ő az első olyan jelölt, akinek jóformán nincsen bírói tapasztalata.

Obama így szakított a hagyománnyal, hiszen a bíróság összes többi tagja korábban szövetségi fellebbviteli bíró volt. A legutóbbi ilyen - vagyis nem bíró - jogászt Richard Nixon elnök jelölte 1972-ben.

Az Egyesült Államokban a legfőbb államügyész helyettese kormányzati poszt, tulajdonképpen a legfőbb államügyészi pozíciót betöltő igazságügy-miniszter segédje. A legfőbb államügyész-helyettes hivatala látja el a kormány jogi képviseletét a legfelsőbb bíróság előtt, a testület elé kerülő peres ügyek kétharmadában érintett a szövetségi állam.

MTI

Bár Kagant mérsékelt liberálisnak mondják, nézeteiről jobbára csak találgatni lehet, emiatt a liberálisok és a konzervatívok között is lesznek olyanok, akik gyanakvással fogadják majd jelölését. Előbbieknek nem tetszik, hogy Kagan az erős végrehajtó hatalom híve, és a Harvardon egyezségre törekedett a konzervatívokkal. Utóbbiak viszont azért támadták, mert kitiltotta a hadsereg toborzóit az egyetemi campus egy épületéből, mert szerinte a hadseregben a nyíltan melegek szolgálatának tilalma ellentétes az egyetem antidiszkriminációs gyakorlatával. A republikánusok egyelőre nem jelezték, hogy meg akarják gátolni Kagan kinevezését.

A The New York Times szerint ha Kagan kerül Stevenst helyére, nem fog alapvetően megváltozni a legfelsőbb bíróság ideológiai összetétele. Ha kinevezik, ő lesz az Egyesült Államok 112. legfelsőbb bírája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!