szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ 17 országában és három körzetében a népesség erős elnyomásban él, az emberi jogokat súlyosan megsértik - olvasható a Freedom House jelentésében.

A politikai és a polgári jogok tiszteletben tartását értékelő intézet rámutatott: a szóban forgó területek állampolgárai az alapvető emberi jogokat sem élvezhetik, a független véleményeket és akciókat megtorolják, a politikai ellenzék szerepe csekély.

A legsúlyosabb a helyzet Burmában, Egyenlítői-Guineában, Eritreában, Líbiában, Észak-Koreában, Szomáliában, Szudánban, továbbá Türkmenisztánban, Üzbegisztánban és Tibetben. Némileg jobb, de még mindig a legrosszabb helyzetű országok között van Csád, Kína, Kuba, Fehéroroszország, Guinea, Laosz, Szaúd-Arábia és Szíria.

Szégyenletes tények

Paula Schriefer, a Freedom House szakértője szégyenletesnek mondta, hogy a legrosszabbra értékelt országok közül három - Kína, Kuba és Szaúd-Arábia - az ENSZ emberi jogi tanácsának tagja, és egy negyediket, Líbiát is beválasztották.

A washingtoni központú független kutatóintézet Magyarország 2009-es demokrácia-teljesítményét az előző két évhez hasonlóan a legmagasabb osztályzattal értékelte a politikai és a polgári jogok tekintetében is (az 1-től 7-ig terjedő skálán ez 1-es osztályzatot jelent). Az intézet januári jelentésében megállapította azt is, hogy Magyarország továbbra is a stabil demokráciák közé tartozik.

A demokrácia terjedését 1941 óta világszerte támogató nem kormányzati szervezet besorolásában Magyarország a vizsgált 194 országból azon 89 közé tartozik, amely szabadnak minősül.

Tavaly ismét visszaszorulóban volt a világon a szabadság

2008-hoz képest a nem szabad országok száma 42-ről 47-re nőtt, a részben szabad államok köre 62-ről 58-ra csökkent (a szabad államok száma változatlanul 89 volt).

A Freedom House kiemelte a tavalyi iráni utcai tiltakozások elleni brutális hatósági fellépést, és azt, hogy továbbra is a Közel-Keleten tapasztalható a legnagyobb elnyomás. A szervezet a legsúlyosabb negatív példák között említette, hogy Kínában sok olyan aktivistát tartóztattak le, aki több szabadságot és a kommunista párt uralmának végét követelte, Oroszországban pedig újságírókat és jogvédőket gyilkoltak meg. Erősödött az elnyomás 2008-hoz képest Iránban, Oroszországban, Venezuelában és Vietnámban.

A magyar országjelentést az intézet még nem készítette el.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Izrael elutasította az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának döntését

Izrael elutasította az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának nemzetközi vizsgálatot sürgető döntését a Gázai övezetbe tartó, palesztinpárti segélyhajók elleni izraeli katonai akció ügyében, arra hivatkozva, hogy a testületnek nincs "erkölcsi tekintélye".