szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szlovákiában véget kell vetni a "jó szlovák, rossz magyar" megosztásnak és a leendő új kormány koalíciós pártjainak egyenrangú félként kell tekinteniük a Bugár Béla vezette Hídra - írja a pozsonyi Új Szó kommentárjában Štefan Hríb.

Három tárcát kaphat a Híd
Iveta Radicova kormányfőjelölt szerint az új szlovák kormánynak 15 tagja lesz. A csütörtökön bejelentett koalíciós megállapodás szerint a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) öt, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) négy, míg a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd egyaránt három-három miniszteri tárcát kap. Arról még nincs végleges megállapodás, hogy melyik párt melyik tárcát kapja meg. "Feltérképeztük az alternatívákat, s a kialakult helyzetet most megvitatja az egyes pártok vezetése. A négy párt elnöke hétfőn délután találkozik újra, s folytatja a vitát" - jelentette ki az SDKU kormányfőjelöltje. Ivan Gasparovic államfő július 8-ra hívta össze az új parlament alakuló ülését. A 150 tagú törvényhozásban a négypárti koalíciónak 79 képviselője van. (MTI)

"Szerencsére vesztett a szlovák nacionalisták elképzelése, mely szerint a magyarok nem valók a Szlovák Köztársaság kormányába" - írja a szerző Magyarok a kormányban? Végre! című pénteki cikkében.

A Robert Fico vezette Smer és Jan Slota pártja, az SNS nem csak olyan pártok, amelyek "szépen hazudnak, hogy csúnyán lophassanak" - fogalmaz Štefan Hríb. "Olyan pártok is, amelyek primitív módon osztják föl az embereket – jó és rossz szlovákokra, egyúttal jó szlovákokra és rossz magyarokra."

Ez veszélyes megosztás, ezért is az egyik legjobb híre a parlamenti választásnak, hogy sok szlovák fejében veszített a fasizmus, és Bugár Béla pártja az új kormány tagja lesz - olvasható az Új Szó írásában.

Mit tehet az új koalíció azért, hogy véget vessen a jó szlovák, rossz magyar megosztásnak? Štefan Hríb szerint elsősorban ki kell irtania azt a saját fejéből. "A koalíciós partnereknek, az SDKÚ-nak, az SaS-nek és a KDH-nak nem szabad úgy viszonyulnia a Hídhoz, mint szükséges rosszhoz, amelynek dobnak némi koncot, hogy képviselőinek hála többségben legyenek."

"És mit tehet a Híd az új koalícióban azért, hogy megszűnjön a jó szlovák, rossz magyar megosztás? Ugyanazt, amit három partnere – a Hídnak ki kell vernie a fejéből, hogy elsősorban a magyarok érdekeit képviseli, ezért főleg a kisebbségi igényeket fogja szorgalmazni" - véli a szerző.

Štefan Hríb szerint a Hídnak egyre hangosabban kell szorgalmaznia az egész országot érintő megoldásokat. "Mert ha Bugár pártja a jobb adórendszer, a tisztességesebb bíróság, a racionálisabb járulékrendszer és szociális juttatások kérdését nem fogja kisebbségi pártként kezelni, akkor a zsolnai szlovák számára is természetesen választható párt lesz. Az is fontos lesz, mennyire lesznek aktívak a Híd szlovák tagjai" - írja.

"Harmadszor működhetnek együtt a szlovákok és a magyarok a kormányban. 1990-ben az FMK, 1998–2006-ban Bugár MKP-ja után itt a Híd. Többet tudunk egymásról, de a fejekben, mind a szlovák, mind a magyar fejekben még nem sokat változtattunk. Próbáljuk meg végre, tisztességesen, nem számításból, mint a múltban" - fejezi be írását a szerző.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hozzányúl az állampolgársági törvényhez az új szlovák koalíció

Megegyezett a programtézisekben a négy szlovákiai jobbközép párt, amely közösen kíván kormányt alakítani - közölte kedden éjfél előtt Iveta Radicová, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) kormányfőjelöltje. A Híd-Most elnöke, Bugár Béla szerint módosítanák az állampolgársági törvényt és az államnyelvtörvényt is.

MTI Világ

Iveta Radicovát bízta meg kormányalakítással a szlovák államfő

Robert Fico távozó szlovák miniszterelnök szerdán beismerte, hogy kormányalakítási kísérlete nem sikerült, ezért megbízatását visszaadta az államfőnek. Ivan Gasparovic röviddel ezután Iveta Radicová ellenzéki politkust bízta meg a kormányalakítással, aki a felkérést elfogadta.

MTI / hvg.hu Világ

Sólyom szlovákiai kitiltása: az EU elhárította a magyar beadványt

Sem az uniós szerződés, sem a másodlagos jogforrások rendelkezései nem vonatkoznak valamelyik tagállam államfőjének egy másik tagállamban teendő látogatására - közölte csütörtökön közzétett indoklással ellátott véleményében az Európai Bizottság.

MTI Világ

Magyarország folytatja a Szlovákia elleni eljárást

A Külügyminisztérium álláspontja szerint Szlovákia tavaly augusztus 21-én nem tagadhatta volna meg, hogy Sólyom László köztársasági elnök belépjen az ország területére, így Magyarország folytatni fogja a Szlovákia ellen indított eljárást az Európai Bíróság előtt - közölte a tárca szóvivői irodája csütörtökön.

MTI Világ

Martonyi Szlovákiáról is beszélt Clintonnal

Magyarország az Egyesült Államok közeli barátja és értékes partnere, a két ország együttműködik a globális kihívások kezelésében - mondta csütörtökön Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, miután fogadta Washingtonban magyar kollégáját. A találkozón szó esett a magyar-szlovák viszonyról is.