szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aggodalmat váltott ki az Angela Merkel kancellár vezette Német Kereszténydemokrata Unióban Ole von Beust konzervatív hamburgi polgármester, tartományi miniszterelnök lemondása.

A pártelnök-kancellár hétfői nyilatkozatában sajnálkozását fejezte ki az előző nap bejelentett lemondás miatt, de tudomásul vette azt. Egyben köszönetét tolmácsolta Ole von Beustnak, aki - mint fogalmazott -  pártja számára is utat mutatott azzal, hogy Németország háború utáni történetében először egy, a konzervatívokból és a Zöldekből álló tartományi koalíciót alakított.

A CDU hétfői elnökségi ülésén ugyanakkor többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy egy éven belül immár a hatodik kereszténydemokrata tartományi miniszterelnök közölte, hogy távozik hivatalából. Dieter Althaus türingiai,  Roland Koch hesseni, Jürgen Rüttgers észak-rajna-vesztfáliai, Günther Oettinger baden-württembergi, valamint az államfővé választott Christian Wulff alsó-szászországi kormányfő után az önálló tartománynak számító Hanza-város miniszterelnöke jelentette be lemondását. A távozások hátterében különböző okok  álltak ugyan, mindennek ellenére szakértők úgy vélekedtek, hogy a CDU "erős embereinek" - köztük három alelnökének - távozása érzékeny csapás a nagyobbik konzervatív párt és személy szerint Angela Merkel kancellár számára.

Ugyanennek a véleménynek adott hangot több konzervatív politikus a pártelnökség hétfői tanácskozásán, utalva arra, hogy a sorozatos lemondások, illetve távozások az erózió látszatát keltik. Ezzel összefüggésben arra is figyelmeztettek, hogy az elkövetkező hónapokban gyökeres megújulásra van szükség, és mindezt a CDU novemberi kongresszusának kell majd szentesítenie. A kongresszusra vár majd az a feladat is, hogy megválassza a négy közül három lemondott alelnök - Roland Koch, Jürgen Rüttgers és Christian Wulff - utódát, ami nem lesz könnyű, mert a konzervatív párt három "fajsúlyos", a CDU különböző szárnyait képviselő, és korábban még Merkel lehetséges utódaként is emlegetett politikusának pótlásáról van szó.

Értesülések szerint maga Merkel kancellár és néhány más konzervatív vezető ugyanakkor óvott a pánikkeltéstől, és a személyi változásokat természetesnek nevezte. Volker Kauder, a CDU parlamenti frakcióvezetője védelmébe vette a pártelnök-kancellárt, elutasítva azokat a feltételezéseket, amelyek szerint Merkel vezetési stílusa jelentené a sorozatos távozások okát. Megfigyelők viszont arra emlékeztettek: amikor Merkelt 2000 áprilisában a CDU elnökévé választották, mindenki attól tartott, hogy nehéz dolga lesz a férfi politikusok domináns szerepe által jellemzett konzervatív pártban. Mára viszont épp az ellenkezője következett be, mert pontosan a legbefolyásosabb férfiak fordítottak hátat a pártnak.

A hamburgi tartományi CDU hétfőn megerősítette, hogy az augusztus 25-iki  hatállyal távozó Ole von Beust utóda a helyi kormány eddigi belügyminisztere, Christoph Ahlhaus lesz. A koalíciós partner Zöldek értetlenségüket fejezték ki Ole von Beust kizárólag személyes okokra hivatkozó távozása miatt, de azt hangoztatták, hogy bizonyos feltételek esetén készek a koalíciós kormányzás folytatására. Ami azonban megfigyelők szerint a történtek után nehezebbé válik, mint ahogy a hamburgi koalíciós példa is veszíthet szövetségi szintű vonzerejéből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Sport

Merkel együtt sörözött a focistákkal

Az Argentína elleni győzelem után együtt sörözött a játékosokkal az öltözőben Angela Merkel német kancellár, akit Schweinsteiger, Podolski és a többiek hatalmas üdvrivalgással fogadtak.

Lukács Andrea Shake

A német jelenség: egy ország lelkesedése csodákat tehet

A német válogatott tarol, az új first lady kivillanó tetkójával is az ország kedvence, Lena könnyedén leénekli Európát. Az új német csodát hősök valósítják meg, az emberek pedig hisznek bennük. Nem csupán a futballpályán nőnek gombamódra az üdvöskék.

hvg.hu Világ

Lehet más a politika a focivébén?

Épp a FIFA által szabott határidő lejárta előtt változtatta meg a nigériai futballválogatott két éves nemzetközi eltiltásáról szóló döntését Goodluck Jonathan, az ország elnöke, aki szerint a visszavonásban szerepet játszottak a Facebook-oldalán megjelent tiltakozó bejegyzések százai is. De nem Nigéria az egyetlen, ahol a csúfos vébészereplés miatt politikai téma lett a foci.

MTI Világ

Újabb pofon Merkelnek, most az elnökválasztáson

A második forduló sem hozott döntést a szerdai német elnökválasztáson, így a jelöltek számára az este sorra kerülő harmadik fordulóban már az egyszerű többség megszerzése is elegendő lehet a győzelemhez. A kormánypártok jelöltjének, Christian Wulffnak a szereplése érzékeny csapás Angela Merkel kancellár és az általa vezetett koalíció számára.