szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A líbiai hatóságok szabadon engedtek egy izraeli férfit, akit kémkedés gyanújával március óta tartottak fogva. Elengedése egy olyan alku része lehetett, ami a Gázába küldött líbiai segélyszállítmányt is érintette.

A Háárec és a Jerusalem Post című izraeli napilapok szerint Rafael Haddad vasárnap este megérkezett Bécsbe, és a repülőtéren várt rá Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter. Az utóbbi lapban fotó is látható róluk.

Az izraeli és tunéziai állampolgársággal rendelkező Haddadot öt hónapja tartóztatták le, mert fényképeket készített az egykoron zsidók tulajdonában lévő líbiai ingatlanokról egy izraeli székhelyű zsidó történelmi társaság számára. A líbiai hatóságok kémkedéssel gyanúsították.

A Háárec szerint az ügyet március óta hírzárlat övezte, és közben a háttérben hónapokon át titkos tárgyalások folytak a 34 éves Haddad kiszabadításáért. Az izraeli külügyminisztérium Franciaország, Olaszország és az Egyesült Államok közbenjárását kérte, mondván, a férfi nem kém, hanem polgári lakos, aki tévedés áldozata lett.

Miután a közvetítési kísérletek dugába dőltek, Lieberman latba vetette személyes kapcsolatait, több kelet- és közép-európai ismerőst keresett meg, köztük Martin Schlaff ausztriai üzletembert is, aki baráti kapcsolatokat ápol Moammer el-Kadhafi líbiai vezető egyik fiával, Száiffal.

Schlaff egy líbiai ajánlattal tért vissza, és Izrael beleegyezett abba, hogy Haddad szabadulásáért cserébe beenged a Gázai övezetbe egy líbiai segélyszállítmányt. A rakomány július közepén kötött ki Egyiptomban, mert a zsidó állam abba nem ment bele, hogy a hajó gázai kikötőben rakodjon ki. Lieberman szülőhazájában, Moldovában üdült, amikor Martin Schlaff telefonált neki, hogy utazzon Bécsbe. Rafael Haddad várhatóan hétfőn érkezik meg Izraelbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Két év után hazatérhetett Líbiából egy svájci üzletember

Elhagyta Líbiát és hétfőre virradóra hazaérkezett Svájcba Max Göldi üzletember, akit a tripoli hatóságok csaknem két éven át nem engedtek távozni, sőt egy időre be is börtönöztek; az ügy diplomáciai viszályt keltett a két ország között.