Egyesül a német szélsőjobb

Hétvégi sajtóhírek szerint még az év vége előtt egyesülni fog a német szélsőjobboldal két meghatározó pártja.

  • MTI MTI
Egyesül a német szélsőjobb

A Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) és a Német Népi Unió (DVU) tervét a jövő esztendőben esedékes tartományi választások motiválják. Németországnak nem kevesebb, mint öt tartományában rendeznek választásokat 2011-ben. Mind a két párt vezetőségében úgy vélik, hogy erőiket és szavazótáboraikat összefogva nagyobb esélyük lehet az 5 százalékos szavazatküszöb átugrására.

Az NPD-nek jelenleg mintegy 7000, a DVU-nak pedig 5000 tagja van. Az egyesülést már júniusban, az NPD bambergi kongresszusán beharangozták, ám mindeddig bizonytalanság övezte a kérdést. A berlini Der Tagesspiegel értesülése szerint ez nemrég eloszlott, miután Gerhard Frey müncheni milliomos, a DVU alapítója és korábbi elnöke lemondott a párttal szemben támasztott anyagi követeléséről.

A fúzióval gyakorlatilag az erősebb NPD bekebelezné a gyengébb lábakon álló vetélytársát, és annak szavazóbázisára is támaszkodva, a szélsőjobboldal egyedüli pártjaként, jobb esélyekkel vághatna neki a tartományi választásoknak. A múltban többször előfordult, hogy a két párt nem tudott megegyezni a választási taktikáról, ezért megosztották a szélsőjobboldalt támogató szavazókat. Így végső soron mind a ketten elbuktak a szavazatküszöbön.

Jelenleg mind a két párt 2-2 tartományi parlamentben van jelen: az NPD a mecklenburg-elő-pomerániai és a szászországi, a DVU pedig a brandenburgi és a brémai tartományi gyűlésben. Jövőre Berlinben, Brémában, Mecklenburg-Elő-Pomerániában, Rajna-Pfalzban és Szász-Anhaltban rendeznek tartományi választásokat.

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.