szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét hongkongi kínaival a fedélzetén készült egy halászhajó a Kelet-kínai-tengeren lévő vitatott hovatartozású Tiaojü-szigetcsoporthoz, de a hongkongi hatóságok megakadályozták a kihajózásukat - jelentette a hongkongi South China Morning Post című lap online kiadása.

A három aktivista és a 45 méter hosszú bárka négyfős személyzete Hongkong kikötőjéből indult volna útnak, de a helyi tengerészeti hatóság a médiajelentések miatt gyanút fogott, majd megállapította, hogy a Kai Fung 2 nevű halászhajó nem jogosult utasok szállítására, így nem hagyhatja el a kikötőt. Erről még szerdán értesítették a hajó tulajdonosát. Sajtójelentések szerint az útra készülők között többen voltak, akik tagjai a Tiaojü-szigetcsoport védelmére szervezett hongkongi akciócsoportnak. Albert Ho, a hongkongi törvényhozás tagja ugyanakkor korábban riportereknek még úgy nyilatkozott, hogy a csoport halászni megy, és a kormányzatnak nincs hatalma a halászok visszatartására.

A tengerészeti hatóság szóvivője szerint "a hajó és utasainak védelme érdekében", a szeptember 7-i incidensre tekintettel határoztak úgy, hogy a Kai Fung 2 nem hagyhatja el Hongkong vizeit. Lo Csau, az akciócsoport tagja, a hajó tulajdonosa felháborodottan vette tudomásul a döntést, és állítása szerint alapvető emberi jogainak megsértése miatt jogorvoslatot fog kérni. Mint kiderült, a múlt héten a közegészségügyi hatóság végzett vizsgálatot a hajón és állapított meg hiányosságokat, és emiatt voltak kénytelenek későbbre halasztani indulásukat.

Korábban hongkongi, tajvani és makaói aktivisták közösen döntöttek úgy, hogy a kínai halászhajó elfogása miatti tiltakozásuk kifejezésére megkísérlik a Tajvan északkeleti csücskétől mindössze 170 kilométerre lévő lakatlan kis szigeteken a partraszállást. Tajvanon szeptember 13-án végül nem engedték, hogy hongkongiak is csatlakozzanak az akcióhoz. A japán parti őrség fellépése miatt a tajvani aktivisták pedig kénytelenek voltak másnap a cél előtt visszafordulni.

Az elmúlt hetekben Tajpejben, Hongkongban, Pekingben és más kínai nagyvárosban tüntetések voltak, amelyeken a Japán-ellenes demonstrálók tiltakozásuknak adtak hangot egyrészt a kínai halászhajó elfogása, másrészt - ezzel összefüggésben - a terület feletti japán szuverenitás kifejezése miatt. Peking történelmi tényekkel, tudományos kutatásokkal, dokumentumokkal, térképekkel igyekszik bizonyítani, hogy a kérdéses terület ősidők óta területének része. Ennek igazolására egyebek mellett felhozza egy japán történész könyvét és japán térképeket is említ.

A Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigetek körüli vitát kiváltó incidens miatt szeptember 7. óta rendkívül gyorsan elmérgesedett Peking és Tokió viszonya. A két szomszédos ázsiai hatalom közül - nem kis részben belpolitikai okok miatt - egyik sem kíván engedni. Pekinget felbőszítették a történések, különösen a halászhajó kapitányának tíznapos fogva tartása, illetve a fogva tartás újabb tíz nappal történő meghosszabbítása, míg Tokió úgy véli: a hatóságok törvényes fellépését akadályozó kapitány elleni eljárásra joga van.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kínai-japán incidens: bíróság elé állították a kínai hajó kapitányát

A pekingi tiltakozások és fenyegetések ellenére pénteken bíróság elé állították Japánban annak a kínai halászhajónak a kapitányát, amelyet nemrégiben tartóztattak fel a japán parti őrség járőrhajói a vitatott hovatartozású Tiaoju-szigetek közelében - jelentette a Hszinhua hírügynökség.