szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia kormány különösen jelentősnek ítéli meg a terrorveszélyt Franciaország területén - erősítette meg szerdán a rendőrség vezetője. Dominique de Villepin volt kormányfő, Nicolas Sarkozy államfő legfőbb politikai riválisa viszont a feszültségkeltés stratégiájával vádolta meg kormányt.

"Nem akarom az embereket ijesztgetni, de megbízható forrásokból komoly jelzéseket kaptunk arról, hogy különösen jelentős a merényletek kockázata" - mondta az Europe 1 kereskedelmi rádiónak adott interjúban Frédéric Péchenard. Az országos rendőrfőnök ugyanakkor emlékezetett arra, hogy a terrorfenyegetettség nem új dolog Franciaországban. Jelenleg elsősorban az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat észak-afrikai szárnya, az Iszlám Magreb jelent veszélyt, amely kedden este bejelentette, hogy az ő emberei rabolták el a múlt héten Nigerben a francia állampolgárokat.

"A tényeket nem lehet letagadni, július óta tudjuk, hogy az Aqmi (al-Kaida Iszlám Magreb) franciákat próbál meg elrabolni, és ez sajnos néhány napja meg is történt Nigerben. Ez a csoport kifejezetten Franciaországot célozta meg, még akkor is, ha nem személyesen ők jönnek bombákat elhelyezni Franciaországba" - tette hozzá. A hét elején a belügyminiszter hangoztatta, hogy "valós" a terrorveszély Franciaországban, és a riadókészültséget megerősítették. Korábban pedig a francia kémelhárítás vezetője több interjúban is azt állította, hogy még soha nem volt olyan nagy a merényletveszély Franciaországban, mint jelenleg.

A riadókészültséget múlt pénteken emelték a második legmagasabb szintre Párizsban, miután az algériai titkosszolgálat arról tájékoztatta a francia hatóságokat, hogy egy öngyilkos merénylőnő készül felrobbantani magát a fővárosban. Az Aqmi legfőbb vezetői valamennyien algériai származásúak.

A sajtó és a politikusok egy része viszont időközben az a kérdést kezdte feszegetni, hogy a terrorfenyegetettségről szóló nyilatkozatsorozattal vajon nem a közvélemény figyelmének elterelése-e a kormány célja a franciákat jelenleg foglalkoztató olyan társadalmi kérdésekről, mint például a nyugdíjreform vagy a munkanélküliség.

Dominique de Villepin volt kormányfő, Nicolas Sarkozy államfő legfőbb politikai riválisa a feszültségkeltés stratégiájával vádolta meg kormányt. "A lényeg, hogy meg kell hozni a szükséges intézkedéseket. De semmi értelme pánikot kelteni az egész országban" - vélte az ex-miniszterelnök. Axel Poniatowski kormánypárti képviselő pedig azt kérte a kormányzattól, hogy tanúsítson visszafogottságot, amikor a terrorveszélyről beszél nyilvánosan. A baloldali képviselők a pontos információk közlésének hiányát kifogásolták a Franciaországot érintő terrorveszélyről és a Nigerben elrabolt franciák felkutatására kezdeményezett katonai akciókról. A kritikákra válaszul Francois Fillon kormányfő jelezte: "nagyon hamar felveszi a kapcsolatot a képviselőkkel, illetve az illetékes parlamenti bizottságok tagjaival" és tájékoztatja őket minden részletről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Miért félnek a burkától Európában?

Az emberi jogi csoportok mellett a világ legnépesebb muszlim országának vallási vezetése is elítélte azt a franciaországi döntést, amely megerősítette az arcot elfedő fátyol, illetve öltözék – a burka és a nikáb – nyilvános helyen való viselésének tilalmát. A szakértők szerint "az arctalan muzulmán öltözetet viselők" veszélyeztethetik az emberek biztonságérzetét.