szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai kormány csütörtökön cáfolta, hogy leállította volna a ritka földfémek exportját Japánba. A New York Times csütörtöki értesülése szerint Kína megtorlásul állította le a kivitelt Japánba, mert a japán parti őrség szeptember 7-e óta fogva tartja egy kínai halászhajó kapitányát.

"Kína nem tett semmilyen intézkedést a ritka földfémek exportjának korlátozására Japánba. Ez teljesen alaptalan, nem tudom honnan vette ezt a New York Times" - idézte a Reuters hírügynökség a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivőjét. A ritka földfémek, köztük az ittrium és a lantán, fontos nyersanyagok az elemek, akkumulátorok, turbinák, hibrid autók, számítógépek gyártásában és a hadiiparban is.

Ettől függetlenül igen valószínű, hogy Kína jelenleg nem exportál ritka földfémeket Japánba, és máshová sem, de ennek semmi köze a halászhajó ügyéhez. Kína a ritka földfémek fő forrása, a világ ellátásának 97 százalékát adta tavaly. Az idén a második félévre 72 százalékkal csökkentette ezeknek az anyagoknak a kiviteli tervét, nagy áremelkedést okozva a piacon.

A maradék exportkvóták már nagyrészt kimerültek, nem csak Japánba, hanem Európába és az Egyesült Államokba sem lehet exportálni - mondta a Reutersnek az Asian Metal szaktanácsadó cég londoni elemzője. "Ennek semmi köze a halászhajó esetéhez. Az exportkvótákat már sokkal korábban kiosztották" - mondta az elemző.

Japánban az ügyészség szeptember 29-ig meghosszabbította a kínai hajóskapitány előzetes fogva tartását, és várhatóan akkor dönt majd az esetleges vádemelésről. A gyanúsítás szerint a kínai halászhajó nekiment a japán parti őrség két hajójának egy vitatott hovatartozású szigetcsoport közelében. A kapitány szabadon bocsátását a kínai miniszterelnök személyesen kérte a napokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kínai-japán incidens: bíróság elé állították a kínai hajó kapitányát

A pekingi tiltakozások és fenyegetések ellenére pénteken bíróság elé állították Japánban annak a kínai halászhajónak a kapitányát, amelyet nemrégiben tartóztattak fel a japán parti őrség járőrhajói a vitatott hovatartozású Tiaoju-szigetek közelében - jelentette a Hszinhua hírügynökség.

MTI Világ

Peking: hiába trükközik Tokió

Hiábavalónak nevezte a kínai külügyi szóvivő szerdán azokat a "trükköket", amelyekkel véleménye szerint Tokió meg kívánja téveszteni a világot és a nemzetközi közvéleményt. A szóvivő ezzel arra a japán felvetésre válaszolt, amely magas szintű megbeszéléseket javasolt a két ország között kialakult diplomáciai válság rendezésére.