szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az előző szlovák kormány egyes tagjai részt vettek a szlovákiai gyűlölet, szélsőségesség és nacionalizmus szításában - mondta egy osztrák lap keddi számában megjelent interjúban a szlovák miniszterelnök a szlovák-magyar viszonyról.

Ivetá Radicová a Kurier újságírójának arra a kérdésre válaszolt így, hogy miként akarja megoldani a szlovákiai magyar kisebbség körüli feszültséget. Hozzátette, hogy "nyitott és baráti hangvételű" megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel. Ennek során megállapodtak, hogy szlovák-magyar vegyes bizottságok foglalkoznak majd a kényes kérdésekkel. Felidézte azt is, hogy kormányának programjában szerepel a szlovák állampolgársági törvény megváltoztatása, és hogy folyamatban van a nyelvtörvény módosítása.

A szlovák kormányfő ismét biztosította Ausztriát, hogy a mohi atomerőmű bővítésénél ügyelnek az "átláthatóságra". "Véleményem szerint Szlovákia nem tartotta be a szerződést" - mondta arra utalva, hogy az osztrák fél - még az előző szlovák kormány idején - a sajtóból értesült a nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárás lezárásáról. Radicová szeptember közepén tett bécsi bemutatkozó látogatása alkalmával elnézést kért ezért. "Nem csak Ausztria, de Szlovákia is átlagon felüli biztonságot akar az atomerőműben" - tette hozzá az interjúban.

A Kurier az interjú mellett közölt keretes írásában Megbékélés akadályokkal címmel számolt be Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter hétfői budapesti tárgyalásairól. Maratoni futásra és politikai akadályfutásra is kihasználta budapesti látogatását a külügyminiszter - írta a lap. Értékelése szerint a magyar kisebbség körüli vitát az előző szlovák kormány szította azzal, hogy teljes egészében a nacionalizmusra épített. Jelentősen szigorították a hivatali és az iskolai nyelvhasználat szabályait - írta az államnyelvtörvényről. A magyar radikális jobboldal ezzel pontokat tudott szerezni a választóinál - tette hozzá.

Alig nyerte meg a jobboldali konzervatív Fidesz elnöke a választásokat, keresztülvitt a parlamentben egy törvényt, amely minden határon túli magyarnak magyar állampolgárságot biztosít. Válaszul Pozsony a szlovák útlevelek megvonásával fenyegetőzött - fogalmazott a lap. A szerző úgy látja, az új szlovák kormány többségében a helyzet javításában érdekelt. Bár Mikulás Dzurindának "üres kézzel" kellett Budapestre utaznia, fokozatosan körvonalazódik egy kompromisszum, amely nem csak minden szlovák kormánypártnak, de a magyar kormánynak is megelégedésére szolgálhat. Eszerint a nyelvtörvény elleni kihágásokat csak kivételes esetekben büntetnék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Korai figyelmeztető rendszer Pozsony és Budapest között

A magyar és a szlovák külügyminiszter bármilyen vitás kérdés felmerülése esetére "korai figyelmeztető rendszert" létesít - erről Martonyi János, a magyar diplomácia vezetője számolt be hétfőn, miután találkozott Budapesten szlovák kollégájával, Mikulás Dzurindával.

MTI Világ

Szlovák nyelvtörvény: részben maradnak Fico szankciói

A szlovák kormányfő szerint korlátozott mértékben, de valószínűleg megmaradnak az államnyelvtörvényben azok a szankciók, amelyeket a jogszabály megsértésért vezetett be a Robert Fico vezette kormányzat, ugyanakkor el akarják törölni a kettős állampolgársággal kapcsolatos szlovák törvényt.