szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyorsan alább hagyhat az Orbán-kormány egyoldalúan meghirdetett „nemzeti együttműködési” rezsimje iránt érzett országos lelkesedés, amint megérződik, mi is a kormányintézkedések ára – írja szerkesztőségi blogjában az Economist, amely szerint a Költségvetési Tanács büdzséjének drasztikus lecsökkentése az utolsó csepp lehet a pohárban.

A precedens nélküli kétharmados parlamenti többség áprilisi megszerzése óta a Fidesz szisztematikusan vette be az ország korábban független intézményeit: ma már a köztársasági elnökséget, a számvevőszéket és a médiatanácsot is a párt emberei vezetik – írja bejegyzésében az Economist blogja. Múlt héten a parlament megszavazta az alkotmánybíróság költségvetési ügyek feletti ítélkezési jogainak megnyirbálását, most pedig még a magánnyugdíj-pénztári tagokat is visszaléptetné az állami rendszerbe, hogy megvalósuljanak a költségvetési célok. Akik ezt visszautasítják, elveszíthetik nyugdíjuk 70 százalékát is.

De a legutóbbi intézkedés már túl sok lehet – írja a blog szerzője arról a fideszes indítványról, amely 835 millió forintról 10 millió forintra csökkentené a központi költségvetés felett őrködő független szervezet, a Költségvetési Tanács fenntartására szánt keretet és ezzel tulajdonképpen ellehetetlenítené annak működését. A javaslat az Economist szerzője szerint haragot és megdöbbenést váltott ki – de nem a gyenge és megosztott ellenzék és nem is a kormányt továbbra is támogató közvélemény részéről.

A gond az, hogy a javaslat destabilizáló üzenetet küldhet a piacoknak: Magyarország fiskális politikájának ezentúl nem lesz többé semmiféle hiteles belső felügyelete. Ez a bejegyzés szerzője szerint tovább ronthatja a befektetői bizalmat, aamelyet már meglehetősen helyben hagytak a bankokra, telekommunikációs, energetikai és kiskereskedelmi cégekre kivetett válságadók, illetve a forint gyengülését is előidézheti. Ezt pedig már a zsebükön is megérezhetik a szavazók: a magyar háztartások összesen 26,5 milliárd dollárra rúgó adósságának a felét ugyanis svájci frankban vették fel – teszi hozzá az Economist blogja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Economist: lesz még euró tíz év múlva?

Vajon létezni fog-e az euró tíz év múlva? − tette föl a kérdést az Economist a közös európai fizetőeszköz látványos megrendülése láttán. Válasza: az euró megőrzéséhez fűződő politikai szándékot nem szabad alábecsülni. Tény, hogy február óta erősödött az Európai Unió határozottsága, ám a válság ennél is gyorsabb ütemben súlyosbodott – áll a londoni gazdasági hetilap elemzésében.

hvg.hu Világ

Külföldi iszapömlés-reakciók: sokan dicsérik Orbánt és Magyarországot

Vezető hírben foglalkoztak a külföldi lapok Bakonyi Zoltán MAL-vezér tegnapi őrizetbe vételével: a New York Times és az Economist a vörösiszap-katasztrófa újabb fejleményével kapcsolatban Orbán Viktor reakcióját is elemzi, az amerikai beszámolókat az interneten kommentáló olvasók pedig a BP Mexikói-öbölben történt olajszennyezésének következményeit hasonlítják össze a magyarországi eseményekkel.

Világ

Economist: a kelet-európai romák rosszabbul élnek, mint a kommunizmus idején

A kelet-európai roma népesség az integrációs kezdeményezések ellenére még mindig rosszabbul él, mint a kommunizmus idején - írta jogvédők véleményét idézve a The Economist, amelynek pénteken megjelent elemzése szerint ugyanakkor a Nyugat-Európába vándorló romák sem részesülnek baráti fogadtatásban.

hvg.hu Gazdaság

Economist: a Fidesz ellenérzéseket szít a szabadpiaci kapitalizmussal

A külföldi befektetések hozzájárultak Közép-Európa felvirágoztatásához az elmúlt húsz évben, és a térségnek még több ilyen befektetésre lesz szüksége ahhoz, hogy kilábalhasson a jelenlegi recesszióból. Az utóbbi időben néhány magyarországi incidens azonban azt mutatja, hogy a válságra adott populista válaszok az ellenkező irányba húznak – áll az egyik legtekintélyesebb európai lap, a brit The Economist pénteki cikkében.

MTI Világ

Eltüntetik az Economist e heti számát Thaiföldön

Nem terjesztik a héten az Economist című brit hetilapot Thaiföldön, mert abban a monarchia jövőjével és a kórházban lévő uralkodó utódlásával kapcsolatos kényes kérdések szerepelnek - közölte a kiadvány pénteken Bangkokban.