szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök felhívta telefonon kínai kollégáját washingtoni idő szerint vasárnap este, és arra kérte, hogy Kína az Egyesült Államokkal és más országokkal közösen üzenje meg Észak-Koreának: provokatív tettei elfogadhatatlanok.

Hu Csin-tao erre azt mondta, hogy a Koreai-félsziget válságában nyugodtan és racionálisan kell cselekedni. Kínát nagyon aggasztja a félszigeten kialakult helyzet, mert ellenőrizhetetlenné válhat, ha nem kezelik megfelelően - tette hozzá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Zentai Péter Vélemény

Halló, Szöul! A magyar műmellek fontosabbak a „papírtigrisnél”?

Nem lesz háború, egyszerűen azért nem, mert a kínaiak nem akarják – véli Zentai Péter mai riportalanya, a Korea Herald című, tekintélyes szöuli lap belpolitikai szerkesztője, Kim Kyung-ho. A telefoninterjú ráadásul azt sejteti, hogy az erősnek, félelmetesnek tetsző Észak-Korea valójában papírtigris.

MTI Gazdaság

Megbukott a 4000 milliárdos amerikai deficitlefaragás

Megszavazta pénteken a Barack Obama elnök által felállított 18 tagú, kétpárti bizottság azt a jelentést, amely a következő 10 év során 4000 milliárd dollárral csökkentette volna az amerikai államháztartási hiányt. Mivel azonban a javaslatcsomag az előírt 14 helyett csak 11 támogató szavazatot kapott, az nem tekinthető hivatalos, a kongresszus elé terjesztendő indítványnak.

hvg.hu Világ

Koreai konfliktus: az USA is érdekelt lehet az északi rezsim fenntartásában

Dél-Korea, az USA és Kína is a status quo és ezzel együtt az észak-koreai rezsim fenntartásában, életben tartásában érdekelt - véli Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet szakértője. Szerinte a phenjani hatalom széthullása - akár háború, akár belső összeomlás útján - összehasonlíthatatlanul nagyobb károkat okozna a környező országoknak, mint a jelenlegi, aránylag alacsony intenzitású konfliktus.

hvg.hu Világ

WikiLeaks-titok: miért nem fogadta Obama Bajnait?

Guantanamói foglyok átvételéhez kötötte egyes esetekben az USA azt, hogy melyik ország „kap magasabb szintű figyelmet” Washingtontól és az alkudozások az Obamával szervezett kormányfői találkozókat is érintették – írja a New York Times a WikiLeaks által kiszivárogtatott diplomáciai üzenetekre hivatkozva. A Népszabadság most azt írja, a „magyar-amerikai kapcsolatok egy jó ismerője” is erről üzent a Bajnai-kormánynak „a lapon keresztül”.

Nagyítás

Úgy kezdődött, hogy visszalőttek - Nagyítás-fotógaléria

Észak- és Dél-Korea ismét összetűzésbe keveredett kedden, miután Észak-Korea több tucatnyi ágyúlövést adott le egy dél-koreai szigetre, vitatott tengeri határuk közelében. Az elmúlt évek legsúlyosabb Korea-közi fegyveres agreszióját több nagyhatalom és az ENSZ is elítélte. Észak-Korea akcióját az 1953-ban kötött fegyverszüneti megállapodás durva megsértésének tartják. Az összetűzés azután kezdődött, hogy Phenjan figyelmeztette Szöult: fejezze be a hadgyakorlatokat a térségben. Miután a dél-koreaiak megtagadták a kérést, és a vitatott hovatartozású vizek felé lőttek, az észak-koreaiak Jonpjong szigetének ágyúzásával vágtak vissza.

MTI Világ

Lavrov az ENSZ BT-re számít a koreai megoldásban

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Koreai-félszigeten történt incidens ügyében arra számít, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa hamarosan megfogalmazza álláspontját, és ez hozzájárul majd a helyzet megnyugvásához.