szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilépett medréből csütörtökön az egyes helyeken a román-ukrán határt képező Tisza, amely román területen fél kilométeres szakaszon elöntötte a DN19 jelzésű országutat.

Román tömegtájékoztatási eszközök közlése szerint a Szatmárnémetit Máramarosszigettel összekötő országút fél kilométeres szakaszán a víz magassága elérte a 10 centimétert, ezért lezárták a forgalom elől. A helyi katasztrófavédelmi felügyelőség szerint a Tisza vízmagassága ezen a szakaszon délután fog tetőzni. Romániában egyelőre csak az északkeleti Máramaros megyében hirdettek sárga jelzésű - enyhe fokozatú - árvízveszélyt.

Újabb, az eddiginél nagyobb árhullámok indultak el a Tisza felső szakaszán; a folyó közel kilencven kilométeres szakaszán már elrendelték az elsőfokú árvízvédelmi készültséget - közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese. A folyó kárpátaljai vízgyűjtőjén az elmúlt napon átlagosan 38 milliméter csapadék esett, Királymezőn pedig 110 millimétert regisztráltak. A Tisza vízszintje a határszelvény és Vásárosnamény között egy nap alatt csaknem két métert emelkedett - mondta Kató Sándor.
   
A felső vízgyűjtőn jelenleg is esik, ezért egyes szakaszokon akár harmadfokú védelmi készültség elrendelésére is szükség lehet még csütörtökön. A térség  vízfolyásai közül a Szamos és a Túr árad, vízállásuk egyelőre készültség alatti. A Kraszna külföldi szakaszán újabb áradás indult, hazai területen azonban még apadás tapasztalható; a védvonalak mentén továbbra is a másodfokú az árvízvédelmi készültség van érvényben. A Lónyay-főcsatornán a Kótaj és Berkesz között részén a legenyhébb fokú riasztást még fenntartják - összegezte Kató Sándor. A folyamatos esőzés miatt újabb területeket veszélyeztet a belvíz Szabolcsban: a nyíregyházi vízügyi szervezet csütörtökön a Nyírség négy belvízvédelmi szakaszára másod-, míg a Tisza és a Túr közötti területre elsőfokú belvízvédelmi készültséget rendelt el. Felső-Szabolcs három szakaszán, az Ecsedi-lápon, a Beregben, valamint a Szamos-Túr-közben a korábban elrendelt készültségek egyelőre nem változtak.
   
Az elöntött terület nagysága a szerdai 240-ről 260 négyzetkilométerre emelkedett - tette hozzá a védelemvezető-helyettes. Tíz átemelő szivattyútelep folyamatos üzemben dolgozik, melyek az elmúlt napon közel 2,5  millió köbméter belvizet emeltek a befogadókba. Kató Sándor tájékoztatása szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelenleg két vízgazdálkodási társulás és huszonhárom önkormányzat tart fenn valamilyen fokú belvízvédelmi készültséget. Újfehértón harmadfokú, húsz településen (Ibrány, Dombrád, Demecser, Kállósemjén, Hodász, Ura, Csengerújfalu, Csenger, Nagyecsed,  Porcsalma, Ököritófülpös,  Bátorliget, Encsencs, Tiszabercel, Nagyhalász, Tiszabezdéd, Terem, Kemecse Eperjeske, Újdombrád) másodfokú, Tyukodon és Mérken pedig első fokú készültséget léptettek életbe. Az önkormányzatok az átereszek, csapadékelvezetők tisztítását, belvíz szivattyúzást folyamatosan végeztetik, a csatornák depóniamagasítása érdekében pedig homokzsákolnak, s ahol szükséges, ott a lakóházakat is bevédik.
 Az előrejelzések szerint a következő három napban átlagosan 11-16 milliméter eső várható a térségben, amely az ár- és  a belvízhelyzetet tovább ronthatja.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Másodfokú árvízvédelmi készültség a Krasznán

Másodfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Krasznán. Az árhullám várhatóan rövid időn belül levonul a folyón - közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese.

MTI Itthon

Árad a Zagyva, elsőfokú árvízvédelmi készültség

Árad a Zagyva, a folyó 50 kilométeres szakaszán elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el; a ráckevei és az észak-duna-völgyi szakaszokon ugyanakkor belvízvédelmi készültség van érvényben - közölte a vízügy szerdán.