szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bloomberg gazdasági hírügynökség pert vesztett az orosz adóhivatallal szemben: vissza kell hoznia Oroszországba és be kell fizetnie az ottani jövedelme utáni adót, és ez más külföldi cégek oroszországi képviseleteivel is megtörténhet.

A Bloomberg volt az első, amelyet a kettős adóztatás elkerüléséről szóló államközi megállapodás segítségével elkövetett adócsalással vádoltak meg. A Bloomberg LP - a cég moszkvai képviselete - gazdasági bíróságon támadta meg az adóhivatalt, amiért az 84 millió rubelnyi jövedelemadót, valamint a 2006-2007. évek után 36 millió rubeles bírságot szabott ki rá. Mindezt az adóhatóság számolta ki becslések alapján, miután a Bloomberg nem adta be az adóbevallást és az egyéb szükséges dokumentumokat.

A Vedomosztyi című lap szerint a gazdasági bíróság szerdán teljes egészében helyben hagyta az adóhivatal követelését. Az indoklás szerint a Bloomberg tévesen értelmezte úgy, hogy oroszországi tevékenysége nem tekinthető képviseletnek. Ameddig ugyanis egy cég előkészítő, kiegészítő tevékenységet végez, vagy csak információkat gyűjt, az 1992-ben kötött orosz-amerikai megállapodás értelmében mentesül az oroszországi adófizetéstől. A bíróság szerint a Bloomberg de facto képviseletet tartott fenn, továbbá az információk gyűjtése az alaptevékenysége, nem úgy, mint például egy új piacon megjelenni készülő kőolaj-ipari vállalat esetében. 

Az ügynökség ügyvédje azt hangsúlyozta: érthetetlen, hogy miért kellene a mintegy 20 fővel működő képviseletnek fizetnie a cég teljes oroszországi jövedelme utáni adót, amikor annak csupán csekély részét szedte be. A 120 millió rubel behajtását a bíróság egyelőre felfüggesztette, miután a Bloomberg 60 milliót biztosítékként letétbe helyezett. A pénzért vásárolt, ügynökségi információk piaca az Interfax hírügynökség számításai szerint Oroszországban tavaly mintegy 160-200 millió dollárt tett ki, s ebből mintegy 20 százalékot (32-40 milliót) ellenőrzött a Bloomberg. 

A Burton-Taylor International Consulting becslése szerint a Bloomberg 2008-ban a globális információs és elemzés-piac 24 százalékát mondhatta a magáénak, s e rész értéke mintegy 5,5 milliárd dollár. 

A Vedomosztyi szerint amennyiben a Bloomberg elleni ítélet érvénybe lép, precedenssé válhat, minimum a Bloomberghez hasonló képviseletek, például a Reuters számára, de akár a tanácsadó, szolgáltató és marketingcégek számára is. Ez a Bloomberg ügyvédje szerint hátrányos következményekkel járhat a külföldön is ténykedő orosz cégekre nézve is, mivel az ilyen államközi egyezményeket többnyire a tükörelv alapján alkalmazzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!