A német kormány elégedetlen az afganisztáni vezetéssel

Berlin bírálja az afgán kormányt, mivel a „jó kormányzás” terén elvárt erőfeszítések eddig vajmi kevés eredménnyel jártak - tűnik ki abból a helyzetjelentésből, amelyet a Bundestag felkérésére készítettek több német minisztérium munkatársai.

  • MTI MTI
A német kormány elégedetlen az afganisztáni vezetéssel

A 27 témakört felölelő és mintegy 100 oldal terjedelmű dokumentum, amelyből a Süddeutsche Zeitung idézett szombaton részleteket, kiemeli a változatlanul széles körben elterjedt korrupciót. Egyúttal felszólítja a kabuli kormányt, hogy váltsa valóra ezzel kapcsolatos ígéreteit.

A jelentés leszögezi, hogy katonai eszközökkel nem lehet megnyerni az Afganisztánban dúló háborút, ezért szükség van a lázadókkal folytatandó tárgyalásokra. Amennyiben a tálibok szerepet kapnának egy majdani kormányban, ragaszkodni kell bizonyos vívmányok megőrzéséhez. Ezek között említi a jelentés a nők jogait az oktatásban és a munkában való részvételhez.

A dokumentumban a német kormány kitart a csapatkivonás kitűzött menetrendje mellett. Ennek értelmében az első északi körzetekben már jövőre megkezdődne a biztonsági feladatok átruházása az afgán fegyveres erőkre. 2014-ben pedig már egész Afganisztán területén a helyi erők lennének felelősek a rend és a biztonság szavatolásáért. Ez azonban nem jelentené a nyugati (köztük a német) katonák maradéktalan kivonását az országból.

A berlini jelentés apropóját az adja, hogy csütörtökön, december 16-án hallgatja meg a Bundestag a kormány nyilatkozatát a külpolitikai helyzetről, azon belül Afganisztánról. Az előterjesztő külügyminiszter, Guido Westerwelle ebben az Afganisztánban állomásozó Bundeswehr-kontingens mandátumának meghosszabbítását fogja kérni a parlamenttől. Szavazás a kérdésről 2011 januárjában várható.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?