„Zsarnokokkal és gyilkosokkal nem tárgyalunk” – mondta Veng Todzsirakarn, a Bangkok belvárosát negyedik hete megszállva tartó vörösingesek mozgalmának vezetője a hadsereggel történt szombati véres összecsapás után. A négy éve katonai puccsal megbuktatott, majd korrupcióért elítélt, jelenleg önkéntes száműzetésben élő Thakszin Sinavatra exkormányfő hívei már nem elégednek meg a tárgyalásos rendezéssel és Abhiszit Veddzsadzsiva miniszterelnök lemondásával, azt követelik, hogy azonnal távozzon is az országból.
A kormányfő adott ugyanis utasítást a hadseregnek szombaton, hogy oszlassa fel a parlamentet ostromló tüntető tömeget. A páncélozott járművekkel felvonult katonaság könnygázt, vízágyút és gumilövedéket vetett be a vörösingesekkel szemben, akik kövekkel, benzinespalackokkal viszonozták a támadást. A többórás összecsapásban 16 tüntető, 4 katona és a Reuters hírügynökség japán tudósítója meghalt, közel kilencszázan pedig megsebesültek. A Bangkok közelében, egy katonai támaszponton tartózkodó kormányfő még aznap éjjel tévébeszédet tartott, bocsánatot kért a halálos áldozatokért, és vizsgálatot ígért a törvénytelenségek kiderítésére. Tagadta ugyanakkor a mentősök állítását, hogy a hadsereg éleslőszert használt. De azt elismerte, hogy figyelmeztetésül azzal lőttek a levegőbe.
A hét elején viszonylagos nyugalom volt Bangkokban, de az összecsapások helyszíne – a szállodákkal, üzletekkel, éttermekkel teli óváros – háborús állapotokra emlékeztetett. Lőszerhüvelyek, kövek, kiégett autók, páncélozott járművek hevertek szerteszét, helyenként pedig még mindig vértócsák látszottak. A tüntetők különös gyászszertartás keretében emlékeztek a halottakra, buddhista szerzetesek kíséretében városszerte vörös koporsókkal vonultak. A véres akcióval nem ért célt a kormány, a vörösingesek továbbra is megszállva tartják a belvárost, ahol az üzletek már második hete nem nyitnak ki, a közlekedés pedig megbénult. Az erőszak a következő napokban országos méreteket ölthet, a múlt szombaton két északi városban több száz vörösinges próbált elfoglalni kormányzati hivatalokat, vasárnap pedig a hadsereg tévéadójára lőttek ki gránátot. A vörösök vezére, Rambo Iszán az északkelet-thaiföldi (iszán) farmerek körében toborzott, bozótvágó késekkel felfegyverzett szabadcsapatai élén kedden kijelentette, hogy folytatják a tüntetéseket. Pedig a lakosság már kezd belefáradni az összetűzésekbe. „Nem elég, hogy idejönnek vidékről felforgatni a fővárost, még a halottaikkal is megátkoznak bennünket” – mondta a HVG-nek Szithiphon Kheosim bangkoki étteremtulajdonos, amikor kiderült, hogy a tüntetők a belvárosi Demokrácia emlékműnél akarják felravatalozni áldozataikat.
Abhiszit szerint kormánya nyitott a tárgyalásos rendezésre, de bármiféle kapcsolatfelvétel feltételéül szabta, hogy a tüntetők tartsák magukat a törvényekhez, a múlt héten bevezetett rendkívüli állapothoz, és hagyjanak fel a megmozdulásokkal. A kormányfő nem hajlandó lemondani, egyelőre csak azt ajánlotta fel, hogy egy évvel előrehozza a jövőre esedékes választásokat. Szóvivője cáfolta ugyanakkor az angol nyelvű Bangkok Post napilap értesülését, hogy Abhiszit kész három hónapon belül kezdeményezni a parlament feloszlatását. A döntést állítólag jövő héten, a most zajló szongkrán, a thai újévi ünnepek után hirdetik ki.
A vörösingesek törvénytelennek tartják Abszihit kormányát, amiért nem választás után került hatalomra, hanem a mostanihoz kísértetiesen hasonló népi megmozdulások révén. A Thakszinnal szemben álló városi, politikai elitet, a katonaságot és a királyt képviselő sárgaingesek másfél éve lehetetlenítették el a milliárdos üzletember exkormányfőhöz kötődő kabinetet. Hónapokon át táboroztak a bangkoki parlament előtt, majd elfoglalták a reptérhez vezető utakat, és napokra megbénították a légi forgalmat (HVG, 2008. december 6.). A Thakszinhoz kötődő kabinet bukásához végül a kormánypártokat választási csalás miatt feloszlató alkotmánybírósági döntés vezetett.
A főként vidéki és városi szegényekből toborzott vörösingeseket a tartózkodási helyét rendszeresen változtató, jelenleg Dubaiban élő Thakszin mozgatja a háttérből. Stratégiai tanácsokat ad a mozgalom élére állt Egyesült Front a Demokráciáért a Diktatúra Ellen nevű szervezet vezetőinek, videoüzenetekben pedig harcra buzdítja híveit. A montenegrói és nicaraguai állampolgársággal is bíró, ám számos országban nemkívánatos személynek nyilvánított Thakszin pénzügyi támogatásában ugyanakkor egyre kevesebben bízhatnak. A korrupció miatt elítélt politikus 1,4 milliárd dollárnyi vagyonát a thaiföldi hatóságok februárban elkobozták. Thakszin mégis reménykedhet a visszatérésben, a választások megnyerésére ugyanis egyelőre a hozzá kötődő párt esélyes.
A közel négy éve húzódó és egy hónapja kiújult válság sokat árt a gazdaságnak. Különösen a GDP 6 százalékát produkáló, a 63 milliós népességből 1,8 millió főnek munkát adó idegenforgalmat veti vissza. A turistacsoportok sorra mondják le az utakat, az újévi ünnepségre például a szokásos közel száz helyett csak 30 chartergép érkezik Kínából.
TÁLAS ANDREA, TEVELI GÁBOR / BANGKOK