
Gyász a varsói elnök palotánál
HVG: A lengyel politikai élet példamutatóan összezárt Lech Kaczynski elnök és társai halála után. Meddig tarthat a tűzszünet?
P. Sz.: Az utóbbi években magasba csaptak az érzelmek a lengyel belpolitikában, sok volt a személyeskedés, az ellenfelek ok nélküli gúnyolása. Ez a tragédia hatására most egy pillanat alatt eltűnt, a közeljövő kérdése, hogy milyen mélynek bizonyul a változás. Át tud-e alakulni a közbeszéd, a politikai gyakorlat, és áttevődik-e a hangsúly a személyes támadásokról a felmerülő kérdések megvitatására.
HVG: Sajátos helyzet állt elő, az ügyvezető államfői posztot az alkotmány értelmében Bronislaw Komorowski szejmelnök tölti be, aki a kormánypárt jelöltjeként Kaczynski ellenfele lett volna a közelgő elnökválasztáson.
P. Sz.: Komorowski is a harcias és ellentmondásos figurák egyike volt még néhány napja is. Most neki is változnia kell, hogy megőrizze esélyét az államfői posztra. Elképzelhető, hogy szimpátiaszavazók állnak a Jog és Igazság Párt jelöltje mellé, Kaczynskit pedig mártírnak tekintik, akinek politikai krédója felértékelődik.
HVG: Befolyásolhatja-e a gazdaságpolitikát a jegybankelnök utódlása?
P. Sz.: Itt is kulcspozícióban van Komorowski, akinek javaslatára a szejm kinevezheti az elhunyt bankelnök utódját. A kiválasztásban nagy a felelőssége a koalíciónak, a döntés és annak körülményei akár az elnökválasztást is befolyásolhatják.
HVG: Javíthat-e Moszkva és Varsó viszonyán, hogy a tragédia kapcsán az orosz vezetés látványos gesztusokat mutatott?
P. Sz.: Vlagyimir Putyin orosz kormányfő jelentős békülékeny lépéseket tett, különösen, ha a hátterét is figyelembe vesszük. De Oroszország még mindig politikai játszmát folytat – például azzal, hogy a nem éppen Moszkva-barát Kaczynskit nem hívta meg a néhány nappal korábbi közös megemlékezésre. Gazdasági és politikai értelemben változatlanul eltérőek Varsó, valamint az előszeretettel a kelet-európai országok feje fölött tárgyaló Moszkva érdekei.