szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió soros elnökségének betöltése közben kíván új alkotmányt elfogadtatni a Fidesz - írta hétfőn megjelent cikkében a La Libre Belgique című belga napilap.

A jobboldal víziója hamarosan ércbe öntetik címmel megjelent írásban Sabine Verhest úgy vélte, "Orbán Viktor és pártja szemlátomást szeret játszani a tűzzel".

Miután a médiatörvény ellentmondásos új rendelkezéseivel felhevítették a kedélyeket, a miniszterelnök közlése szerint áprilisban új alkotmányt szándékoznak elfogadtatni. Merész tervről van szó - vélte az EU-párti, a középtől némileg jobbra állónak tekintett brüsszeli lap, "tudván, hogy egy ilyen reform - egy politikailag jelentősen megosztott országban, mint Magyarország - könnyen tüzet gyújthat Budapesten, és visszahatásképpen beszennyezheti az ország uniós félévét".

A cikk kiemelte azt is, hogy a miniszterelnök a politikai enyhülést feltételnek tartja az elnökség sikeréhez. "Nem szabad, hogy egy rossz politikai vita árnyékot vessen az elnökségre" - idézte őt a lap. Emlékeztetett a La Libre Belgique arra, hogy az alkotmány hivatalosan még mindig 1949-ből dátumozódik. "Új alkotmányra van szükség, amelyet demokráciában fogadunk el" - idézte ismét Orbán Viktort.

A cikk ismertette Schmitt Pál köztársasági elnök gondolatait is, aki szerint a generációk szolgálatában álló alaptörvényre van szükség, amely "szilárd keretet tud biztosítani a gazdasági fejlődéshez és a változásokhoz", és amely utal a kereszténységre, a családok védelmére, a nemzeti nyelv védelmére, az egészséges élethez és sporthoz való jogra, valamint az egész életen át tartó képzés fontosságára. A témával foglalkozó eseti bizottság már közzétette a szöveg első vázlatát - jelezte a belga újság. Ez szerinte "lényegében a Fidesz nézeteit tükrözi".

Idézte a cikk Bárándy Gergelyt (MSZP) is, aki szerint az új alkotmány "semmilyen konszenzust nem tükröz, hanem minden kényes kérdésben a kormánypárt nézőpontját" jeleníti meg. Schiffer Andrástól (LMP) a lap azt a megjegyzést idézte, hogy az elképzelés a "cinizmus csimborasszója", és a konzervatív többség jelenlegi érdekeit szándékozik bebetonozni vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kormány nem támogatja Rogánt

A kormány megtárgyalta, és úgy döntött, nem támogatja a fideszes Rogán Antalnak azt az alkotmánymódosítási javaslatát, amellyel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének rendeletalkotási jogát az alaptörvénybe emelné - mondta a kormányszóvivő.

MTI Gazdaság

"Mintaértékű" átalakításokat ígért Orbán

Orbán Viktor miniszterelnök külföldi újságírók előtt elmondta: Magyarország azon európai országok közé tartozik, akinek még van esélye arra, hogy jelentősen újjászervezve saját államát versenyképessé váljon a termelés és a gazdasági növekedés tekintetében a világgazdaság feltörekvő régióival. Minden magyar gazdasági lépés ezt a célt szolgálja.

MTI Itthon

Navracsics: a kormány nem támogatja Rogán javaslatát

Rogán Antal mostani alkotmánymódosítási javaslata, vagyis az, amely rendeletalkotási joggal ruházná fel a médiahatóság elnökét, nem volt egyeztetve a kormánnyal Navracsics szerint. Az új alkotmányban azonban már helyet kaphat ez is.

MTI Itthon

Szalai az alkotmányban: a Fidesz-frakció támogatja a Rogán-javaslatot

Támogatta a Fidesz parlamenti frakciója hétfői ülésén Rogán Antal alkotmánymódosítási javaslatát, amellyel a fideszes politikus az alaptörvénybe emelné a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének. Szalai Annamáriának a rendeletalkotási jogát - közölte a miniszterelnök szóvivője újságírókkal.

Hírszerző/FH Itthon

A Jobbik az új alkotmány tervezetéről - nem valósul meg a radikális változás

Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője a Független Hírügynökségnek azt mondta: az új alkotmány tervezete alapján nem valósul meg az alapvető radikális változás, amelyre szükség lenne. Hozzátette: hiányoznak az új alaptörvény koncepciójából az olyan alapvető értékek, mint például a nemzeti vagyon védelme.