szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az észak-afrikai országban csaknem négy hete tiltakoznak a fiatalok a tömeges munkanélküliség és a kilátástalanság miatt, az utóbbi három nap utcai összecsapásai legkevesebb harminc halálos áldozatot követeltek.

Több mint tízen haltak meg hétfőn az újabb tunéziai zavargásokban; szemtanúk beszámolója szerint Kaszerine városában a rendőrség tüzet nyitott a tüntetőkre. Az észak-afrikai országban csaknem négy hete tiltakoznak a fiatalok a tömeges munkanélküliség és a kilátástalanság miatt, az utóbbi három nap utcai összecsapásai legkevesebb harminc halálos áldozatot követeltek.

A tuniszi kormány hétfőn közölte, hogy "további intézkedésig" bezárja az ország összes iskoláját és egyetemét, Zin el-Abidin ben Ali elnök pedig televíziós beszédében 300 ezer új munkahely létrehozását ígérte 2012-ig, bejelentve, hogy februárra széles körű "nemzeti konferenciát" hív össze a foglalkoztatás gondjainak megvitatására. Az államfő ugyanakkor elítélte a közép-tunéziai városokban "álarcos huligánok által elkövetett megbocsáthatatlan terrorcselekményeket".

Az Egyesült Államok után hétfőn az Európai Unió is felemelte a hangját a tunéziai társadalmi megmozdulások erőszakos elfojtása ellen, leszögezve, hogy csak az emberi jogok tiszteletben tartása esetén hajlandó folytatni az országgal a kapcsolatok szorosabbra fűzéséről megkezdett tárgyalásokat. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a bebörtönzött tüntetők "azonnali szabadon bocsátására" szólította fel a tuniszi vezetést. A nyugat-tunéziai Kaszerinében eldördült rendőrségi sortűznek a halálos áldozatok mellett tucatnyi sebesültje is van - tudta meg a német hírügynökség a helyi mentőszolgálattól. Egyelőre nem világos, hogy a tüntetők előzőleg rátámadtak-e a rendőrökre. A városban zajló tüntetéseken szakszervezeti források szerint már a hét végén is életét vesztette öt ember. Kaszerine mellett Tála és Regeb városában voltak még erőszakos összecsapások hétfőn.

A 80-as évek közepe óta legsúlyosabb tunéziai lázadás Szídi-Bu-Zaíd településen kezdődött, miután egy mozgóárustól a hatóságok elkobozták az engedély nélküli árusított gyümölcsöt és zöldséget, s a férfi tiltakozásul felgyújtotta magát. A 26 éves családos Mohamed Buazizi jelképévé vált a más térségekre is átterjedő tiltakozásoknak és sztrájkoknak, öngyilkos tettét is többen követték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!