szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy tizenötezer kormányellenes tüntető vonult fel kedden délután Kairóban, hogy a tunéziai eseményeken felbuzdulva az országot csaknem három évtizede vezető Hoszni Mubarak elnök távozását követelje; a tüntetők összetűztek a könnygázt és vízágyút is bevető rohamrendőrökkel.

Évek óta ez volt a legnagyobb szabású tüntetés az arab világ vezető hatalmának számító észak-afrikai országban. Az első jelentések szerint Kairóban életét vesztette egy rendőr, Szuezben pedig két tüntető.

Az Egyesült Államok önmérsékletre, az erőszaktól való tartózkodásra szólította fel minden felet. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Washingtonban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy megítélésük szerint az egyiptomi kormány helyzete stabil. A kairói tüntetők létszámára vonatkozó adatot az egyiptomi biztonsági erők egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa közölte. Az első hírek még több százas tüntetésről szóltak. A biztonsági szolgálatok szerint a több kerületben zajló tüntetések miatt Kairóban 20-30 ezer rendőrt mozgósítottak.

A tiltakozó megmozdulás békésen indult az egyiptomi legfelsőbb bíróság belvárosi épülete előtti téren, majd a tömeg elkezdett felvonulni egy úton. A rendfenntartó erők először szokatlan önmérsékletet tanúsítottak, a jelek szerint azon összehangolt kormányzati erőfeszítések részeként, hogy ne provokáljanak ki a tunéziai tüntetések mintájára tömeges lázadást.

A Mubarak távozását és a szegénység felszámolását követelő tömeg fokozatosan gyarapodott, a biztonsági erők pedig a jelek szerint taktikát változtattak; mindezek hatására az indulatok erőszakba torkolltak. A tüntetők kövekkel dobálták a rendőröket, s megtámadtak egy rendőrségi vízágyút: feltépték a jármű ajtaját és kiparancsolták a gépkocsivezetőt. A rendőrök vízágyúk és könnygáz bevetésével igyekeztek megfékezni a tömeget.

Kormányellenes megmozdulások voltak Kairó más kerületeiben, valamint az északi országrészben fekvő Alexandriában, a déli Asszuánban, a Nílus deltavidékén fekvő Aszjútban, a Szuezi-csatorna melletti Iszmáilíjában, s a Sínai-félszigeten is.

Az elnökbuktató tunéziai tüntetésekhez hasonlóan az egyiptomi megmozdulások is internetes közösségi oldalakon, a Facebookon és a Twitteren szerveződtek; 90 ezren jelezték előre részvételüket. A mikroblog-szolgáltatásokat nyújtó twitter.com oldalt a hatóságokjelenleg blokkolják, az elérhetetlenné vált az egész országban.

Habib al-Adeli egyiptomi belügy- és belbiztonsági miniszter az al-Ahrám című kormánypárti napilapban kedden megjelent nyilatkozatában felelőtlennek nevezte a tüntetések szervezőit, s bár úgy vélte, hogy felhívásuknak "nem lesz hatása", leszögezte: a rendfenntartók nem vesznek félvállról semmilyen törvénysértést, tulajdonnal szembeni fenyegetést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!